سفر توریستی دختر نخستین فضانورد امریکایی به فضا

لورا شپرد چرچلی، دختر آلن شپرد؛ نخستین فضانورد امریکایی سفر کوتاهی همراه با ۵ نفر دیگر به فضا انجام داده است.سفر با فضاپیمای شرکت خصوصی بلو ارویجین متعلق به جف بزوس صورت گرفته و با موقفیت به مداری کم ارتفاع رسیده است؛ جایی که مسافرئان توانسته‌اند موقتا بی‌وزنی را تجربه کنند.

این سومین پرتاب بلو اوریجین در سال ۲۰۲۱ بود؛ شرکتی که قصد دارد در بازار گردشگری فضایی پیشتاز شود.

آلن شپرد که در سال ۱۹۹۸ درگذشت در روز ۵ می ۱۹۶۱ با مرکوری از مرکز کِیپ کاناوِرال فلوریدا به فضا رفت. او اولین آمریکایی بود که چنین ماموریتی را انجام می داد.

مایکل استراهان ستاره سابق لیگ ملی فوتبال امریکا (ان اف ال) و مجری برنامه «صبح به خیر امریکا» و چهار نفر دیگر که برای این سفر بلیت خریده بودند سرنشین این پرواز بودند.

این اولین بار است که بلو اوریجین کلیه شش صندلی راکت «نیو شپرد» را پر می کند. نام موشک از آلن شپرد گرفته شده است.

به گزارش بی بی سی، این پرتاب که به دلیل بادهای شدید دو روز عقب افتاد بالاخره روز شنبه از مرکز پرتاب این شرکت در نزدیکی شهر کوچک وان هورن در تگزاس پرتاب شد.

این پرتاب در همان مسیر موشک های قبلی به فضا رفت و در صحرای تگزاس فرود آمد، جایی که آقای بزوس از مسافران استقبال کرد.

این پرواز فقط کمی بیش از ۱۰ دقیقه طول کشید و به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری رسید که ۵ دقیقه و ۱۸۷ کیلومتر کوتاهتر از پرواز آلن شپرد بود.

دختر آقای شپرد در این سفر تکه ای از کپسول مرکوری و همچنین یادگارهایی از سفر او به سطح ماه با ماموریت آپولو ۱۴ در سال ۱۹۷۱ را همراه داشت.

خانم چرچلی گفت: «وقتی پایین می آمدیم به پدرم فکر کردم و به خودم گفتم او حتی وقت لذت بردن از چنین سفری را نداشت. او مشغول کار بود. او باید همه کارها را خودش می کرد. من برای گردش آن بالا رفتم!»

ماه پیش شاهزاده ویلیام از گردشگری فضایی انتقاد کرد و هشدار داد که فعالیت های آنها باعث اضطراب بیشتر اقلیمی در میان نسل جوان می شود.

مطالب مرتبط