جان یک بیمار قلبی در سویدن توسط یک پهپاد نجات یافت

یک مرد ۷۱ ساله در شهر ترولهتان، واقع در غرب سویدن هنگام پارو کردن برف مقابل منزلش دچار ایست قلبی شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه پزشکی به نام مصطفی علی که در حال عبور از نزدیکی منزل این مرد بود توانست اقدامات اولیه برای کمک به او و احیای قلبی را انجام دهد. همسر مرد سالمند نیز همزمان با شماره سازمان خدمات فوریت‌های صحی تماس گرفت.به گزارش یورونیوز، تنها سه دقیقه و ۳۰ ثانیه پس از این تماس یک پهپاد دستگاه شوک الکتریکی را به مقابل منزل این مرد رساند تا مصطفی علی با استفاده از آن بتواند قلب او را بار دیگر به تپش وادارد.

مصطفی علی بر این باور است که این پهپاد «واقعا» به نجات جان این مرد ۷۱ ساله کمک کرد. او می‌گوید: «به نظرم بسیار ابزار مفیدی بود به ویژه برای بیمارانی که از نزدیکترین بیمارستان دور هستند.»

بیمار نیز درباره نجاتش به کمک پهپاد می‌گوید: «از زمان اولین تماس با ۱۱۲ [شماره اورژانس] تا زمانی که سیگنال پرواز به پهپاد رسید و پروازش شروع شد حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول کشید.»

پهپاد مورد استفاده برای نجات این مرد مجهز به یک بالابر بود و به این ترتیب نیازی به فرود پهپاد وجود نداشت. دستگاه شوک الکتریکی به وسیله این بالابر به دست مصطفی علی رسید.

استفاده از پهپادها برای امور پزشکی در چهارچوب طرح مشترک شرکت «اوردرون» (Everdrone) و نهادهای پزشکی سوئد صورت می‌گیرد. شبکه این پهپادها هم‌اکنون امکان دسترسی و امدادرسانی به ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان سوئد را دارد.

شرکت «اوردرون» در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این طرح در سال ۲۰۲۲ به دیگر مناطق اروپا گسترش پیدا خواهد کرد. این شرکت امیدوار است که پهپادهایش در آینده بتوانند در شرایط اضطراری دیگر تجهیزات پزشکی از جمله جعبه کمک‌های اولیه را به بیماران و اطرافیان‌شان برسانند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *