پدیدار شدن شهری ۳۴۰۰ ساله با فروکش‌کردن سطح آب سد موصل

بقایای شهری ۳۴۰۰ ساله با پایین‌رفتن آب سد موصل در شمال عراق پدیدار شده‌است.

بربنیاد گزارش‌ها، این شهر در کنار دجله بنا شده و متعلق به دوران امپراتوری میتانی است. باستان شناسان کرد و آلمانی یافته‌های ارزشمندی را در این باره به دست آورده‌اند.

به گزارش «تاگس شاو» ویرانه‌های شهری ۳۴۰۰ ساله در شمال عراق از زیر آب‌های سد موصل پدیدار شده که باستان‌شناسان احتمال می‌دهند بقایای شهر باستانی زخیکو باشد. شهری که در ساحل رود دجله ساخته شده و مرکز مهم امپراتوری میتانی در عصر برنز بوده‌است. قدمت این شهر بین ۱۵۵۰ تا ۱۳۵۰ قبل از میلاد تخمین زده می‌شود. گستره تمدن میتانی در شمال بین‌النهرین، جنوب آناتولی و سوریه امروز بوده‌است.

گزارش‌ها حاکی از آن ‌است که بر اثر خشکسالی شدید در زمستان گذشته در عراق آب زیادی از مخزن سد موصل برای آبیاری مزارع برداشته شده و سطح آب پشت سد آن‌قدر پایین آمده که بقایای شهر از زیر آن نمایان شد. در کاوش و مستندسازی این شهر باستان‌شناسان کرد و آلمانی همکاری کرده‌اند. آن‌ها مجموعه شهری وسیعی با یک کاخ و چندین بنای بزرگ پیدا کرده‌اند.

باستان‌شناسان سازمان باستان‌شناسی اقلیم کردستان عراق و دانشگاه‌های فرایبورگ و توبینگن آلمان تصمیم گرفتند تا پر نشدن دوباره مخزن سد به حفاری، مستندسازی یافته‌ها و نقشه‌برداری از شهر دست بزنند.

در کاوش‌هایی که محققان در ماه‌های جنور و فبروری ۲۰۲۲ انجام دادند توانستند نقشه شهر را در زمان کوتاهی تا حد زیادی بازسازی کنند. آن‌ها علاوه بر کاخ، استحکامات عظیم دیوارها و برج‌ها، بنای یک انبار چند طبقه و یک مجتمع صنعتی متعلق به آن دوران را نیز کشف کردند.

باستان‌شناسان می‌گویند اگرچه بناها از آجرهای سفالی پخته نشده ساخته شده‌ و بیش از ۴۰ سال است که زیر آب بوده‌اند؛ اما به خوبی حفظ شده‌اند. دانشمندان همچنین آرشیفی از بیش از ۱۰۰ لوح به خط میخی در ظروفی سرامیکی پیدا کرده‌اند که متعلق به حدود ۱۳۵۰ سال قبل از میلاد است.

به گفته باستان‌شناسان شهر پس از یک زلزله ویران شده‌است. آن‌ها امیدوار اند که آرشیف یافت‌شده، اطلاعات ارزشمندی را در مورد آن دوران ارائه دهد. بناهای حفاری شده در نهایت در ورقه‌های پلاستیکی پیچیده و سپس با سنگ ریزه پوشانده شدند تا با بالا رفتن سطح آب و غرق شدن دوباره شهر از آسیب بیش‌تر به آن‌ها جلوگیری شود. سطح آب در حال حاضر به قدری بالا آمده که بقایای شهر را کاملا پوشانده‌است.

مطالب مرتبط