اطلاعات دقیق کهکشان و دو میلیارد ستاره رونمایی می‌شود

ماموریت گایا در یک تلسکوپ فضایی که نقشه دقیق کهکشان و دو میلیارد ستاره را ترسیم می‌کند، قرار است روز دوشنبه هفته آینده رونمایی شود.فرانسوا مینیار؛ ستاره شناس رصدخانه کوت دازور و مسئول ماموریت گایا در فرانسه گفته که این نسخه حاوی اطلاعات زیادی در باره دو میلیارد ستاره است.

او افزوده است که هیچ ستاره‌شناسی وجود نخواهد داشت که مستقیم یا غیرمستقیم از داده‌های این تلسکوپ استفاده نکند.

وی درباره جزییات این رونمایی به بیش از ۱۵۰ هزار سیارک در منظومه شمسی اشاره کرد که این تلسکوپ مدار آن‌ها را با دقتی غیرقابل مقایسه محاسبه کرده است.

این منجم همچنین به اندازه‌گیری‌های جدید درباره بیش از ۱.۸ میلیارد ستاره کهکشان راه شیری در رونمایی جدید تاکید کرد.

تلسکوپ ماموریت «گایا» که از طرف سازمان فضایی اروپا به فضا پرتاب شد از سال ۲۰۱۳ در موقعیت ممتازی به‌نام ال‌دو ( لاگرانژی دوم) در یک و نیم میلیون کیلومتری زمین و در مقابل خورشید قرار گرفته است.

میشا هیوود؛ ستاره‌شناس رصدخانه پاریس گفته است: «گایا آسمان را اسکن می‌کند و هر چیزی را که می‌بیند جمع‌آوری می‌کند.»

گرچه گایا داد‌ه‌های دو میلیارد ستاره را جمع‌آوری کرده است اما این میزان شامل تنها یک درصد ستاره‌های کهکشان راه شیری است.

آقای هیوود می‌گوید که قبل از «گایا» منجمان دید بسیاری محدودی از کهکشان داشته‌اند.

با این حال قبل از گایا ماهواره هیپارکوس از سوی سازمان فضایی اروپا در سال ۱۹۹۷ به فضا پرتاب شد و توانست موضوع رصد ستاره‌ها را متحول کند و بیش از ۱۱۰ هزار جرم آسمانی را فهرست بندی کرد.

اما با گایا، اخترشناسان نه تنها به موقعیت و حرکت تعداد زیادی از ستارگان پی بردند بلکه این تلسکوپ اقدام به اندازه‌گیری خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها نیز کرد. حتی سن آن‌ها را نیز تخمین زد.

منجمان با معلومات دقیق‌تر گایا می‌توانند پیشینه کهکشان‌ها را مطالعه کنند و با شبیه‌سازی مسیر تکامل ستاره‌ها متوجه شوند که میلیاردها سال پیش چه اتفاقی افتاده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *