ساخت یک مرکز اداری با روکش انرژی آفتابی در استرالیا

نخستین مرکز اداری با روکش انرژی آفتابی با هزینه ۴۰ میلیون دالر در استرالیا ساخته می‌شود و کار ساخت این مرکز اداری قرار است سال آینده شروع شود.ساختمان ۴۰ میلیون دالری (AUD)  در ملبورن استرالیا قرار است با ۱۱۸۲ صفحه خورشیدی به طور کامل پوشانده ‌شود که به دفع انتشار حدود ۷۰ تن کاربن دای اکساید در سال کمک می‌کند.

به گزارش ایندیپندنت، ضخامت این صفحه‌های خورشیدی همانند نمای شیشه‌ای متداول است و از یک «ماژول پی‌وی لایه نازک» برای برداشت برق کافی از انرژی خورشید استفاده می‌کند تا انرژی ساختمان هشت طبقه را تامین کند.

مدیر پروژه نئواسکیپ در این زمینه گفته است: «این ساختمان «معیاری تازه در ئی‌اس‌دی (ESD) (طراحی پایدار به لحاظ زیست‌محیطی) برای ساختمان‌های اداری تجاری است که امکان ایجاد نماهای خورشیدی یکپارچه را در ساختمان‌های سراسر[ایالت] ویکتوریا فراهم می‌کند.»

روکش انرژی آفتابی اسکالا ساخت شرکت آلمانی آوانسیس در اندازه و رنگ‌های مختلف موجود است و می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از بناها و پروژه‌های ساختمانی استفاده کرد.

در وب‌سایت این شرکت آمده است: «به لطف فناوری رنگی اختصاصی، این طیف‌ از نمای مات ابریشمی تا شیب‌های رنگی تند و وابسته به نور در کل نما را دربرمی‌گیرد.»

این فناوری پیشتر در ساختمان‌های دولتی، تجاری و مسکونی در اروپا به کار رفته است، اما نخستین بار است که در استرالیا – یکی از کشورهای پیشرو جهان در انرژی خورشیدی- انجام می‌شود.

استرالیا در تلاش برای توقف انتشار کاربن تا سال ۲۰۵۰، [ساخت] یک برج اداری بزرگتر از ۴۹ طبقه را نیز در ملبورن برای سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی کرده‌ است.

پیت کنون؛ معمار این ساختمان به نشریه پی‌وی گفته است: «می‌خواهیم این ساختمان نماد نوآوری و پایداری باشد که چگونه محیط انسان‌ساخت می‌تواند بخشی از راه حل [تغییرات] اقلیمی باشد.»

او افزوده است: «این واقعیت که ساختمانی قادر است نور خورشید را در روکش خود مهار کند – شبیه چیزی است که خوابش را دیده‌ یا در کارتون دیده‌ایم… ما این محصول را اختراع نکردیم، بلکه راهی پیدا کردیم که به کشورمان بیاید، و کشور ما به‌دلیل دسترسی به نور خورشید بازار بسیار بزرگی است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *