اولین فضا نورد عرب: فضانوردان عربستانی به فضا می‌روند

امیر سلطان بن سلمان؛ اولین فضانورد عرب و مسلمان در ۳۷‌امین سالگرد سفر خود به فضا، گفته است که فضانوردان عربستانی برای «بهبود زندگی بشر» به فضا خواهند رفت.به گزارش ایندیپندنت، این شاهزاده سعودی، خلبان پیشین نیروی هوایی این کشور است که در ۱۷ جون ۱۹۸۵ در هجدهمین پرواز برنامه شاتل فضایی ناسای امریکا همراه آن به فضا رفت تا از چند جهت تاریخ‌ساز شود. او اولین عرب، اولین مسلمان و اولین عضو خانواده‌ای سلطنتی بود که به فضا می‌رفت.

سلطان هنگام پرواز ۲۸ سال داشت و درنتیجه جوان‌ترین مسافر شاتل فضایی نیز محسوب می‌شدد. او پسر پادشاه کنونی عربستان سعودی، ملک سلمان است.

امیر سلطان در گفت‌وگویی اختصاصی و مفصل با «العربیه انگلیسی» در مورد آینده برنامه فضایی کشورش صحبت کرد و نسل جدید فضانوردهای عرب را ستود.

او روز جمعه گفت: «البته که عربستان سعودی به فضا بازمی‌گردد. باید به فضا بازگردیم، اما چشم‌اندازمان باید نه‌‌تنها بازگرداندن چیزی از آنجا، که فراتر رفتن و پیشبرد فناوری برای کمک به خودمان در کره زمین باشد.»

امیر سلطان در سفر تاریخی سال ۱۹۸۵، پنج امریکایی و یک شهروند فرانسوی را با خود داشت که سه ماهواره، از‌جمله ماهواره «عرب‌ ست ۱ ب.» را در مدار زمین قرار دادند.

او در سالگرد آن سفر تاریخی ویژه، به ستایش فضانوردان جدید عرب پرداخت، ازجمله هزاع المنصوری، فضانورد اماراتی و اولین شهروند این کشور که در سال ۲۰۱۹ با فضاپیمای سویوز ام اس ۱۵‌ روسیه به فضا رفت و هشت روز را در ایستگاه بین‌المللی فضا گذراند. المنصوری سالگرد سفر امیر سلطان را با توییتی یادآوری کرد. فضانورد سعودی در واکنش گفت: «توییت زیبایی بود» و افزود که با این فضانورد جوان عرب مرتب در تماس است.

امیر سلطان در سال ۲۰۱۸ به ریاست «کمیسیون فضایی سعودی» که تازه تشکیل شده بود منصوب شد. او در آن زمان گفت که به ملک سلمان گفته است سه سال وقت می‌خواهد تا این کمیسیون را برپا کند و برنامه‌ای برای سفر فضایی عربستان آماده کند.

سال گذشته که مهلت سه‌ساله تمام شد، او به سمت مشاور ویژه پادشاه منصوب شد و کارش در کمیسیون به خاتمه رسید. او اکنون می‌گوید: «همه چیز ساخته شده و برنامه کلی به دولت پیشنهاد شده است و البته که اکنون مشغول بازبینی برنامه کلی هستند.»

او گفت: «با توجه به پویایی مالی مربوط به بهای نفت، بودجه و تعهد دولت به پروژه‌های بزرگ، کمیسیون فضایی هم در جایگاهی ویژه قرار می‌گیرد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *