روسیه ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک می‌کند

رییس‌ آژانس فضایی مسکو اعلام کرده است که این کشور قصد دارد ایستگاه فضایی بین‌المللی را در سال ۲۰۲۴ ترک کند و تا آن زمان ایستگاه فضایی مستقل در مدار زمین احداث کند.یوری بوریسوف؛ رییس آژانس فضایی مسکو روز سه‌شنبه ۲۶ جولای در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین؛ رییس‌جمهور روسیه گفته است که این کشور تصمیم گرفته است «پس از سال ۲۰۲۴» از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج شود.

یوری بوریسوف که در اواسط ماه جاری به عنوان رییس سازمان فضایی روسیه، «روسکوسموس»، منصوب شد، گفته است: «ما به تمام تعهدات خود در قبال شرکایمان عمل خواهیم کرد، اما تصمیم برای ترک این ایستگاه پس از سال ۲۰۲۴ گرفته شده است.»

رییس آژانس فضایی روسیه افزوده که این کشور قصد دارد تا آن زمان «یک ایستگاه روسی» در مدار زمین احداث کند و آن را «اولویت» اصلی برنامه فضایی این کشور خواند.

سازمان فضایی امریکا در واکنش گفته است تا کنون «اعلامی رسمی» از روسیه مبنی بر خروج از ایستگاه فضایی بین المللی دریافت نکرده است.

روسیه و ایالات متحده از سال ۱۹۹۸ در کنار یکدیگر در ایستگاه فضایی بین‌المللی مشغول همکاری بوده‌اند، با این حال در ماه‌های اخیر و در پی مداخله نظامی مسکو در اوکراین و وضع چندین دور تحریم‌های بی‌سابقه علیه روسیه توسط غرب، تنش‌ها بین کرملین و غرب بالا گرفته است.

اکتشافات فضایی یکی از معدود حوزه‌هایی بود که در آن همکاری میان روسیه و ایالات متحده علیرغم وجود تنش‌ها بر سر اوکراین وجود داشت. آقای بوریسوف گفت صنعت فضایی اکنون در «وضعیت دشواری» قرار دارد.

پرتاب نخستین ماهواره به مدار در سال ۱۹۵۸ و فرستادن اولین انسان به فضا در سال ۱۹۶۱ از جمله دستاوردهای کلیدی برنامه فضایی شوروی به شمار می رود.

با این حال کارشناسان می‌گویند آژانس فضایی روسیه سایه‌ای کمرنگ از آن دوران را حفظ کرده و در سال‌های اخیر متحمل مجموعه‌ای از شکست‌ها از جمله رسوایی‌های مالی و از دست دادن تعدادی از ماهواره‌ها و فضاپیماها شده است.

تنش‌ها زمانی میان سازمان‌های فضایی روسیه و امریکا اوج گرفت که جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد تحریم‌ها علیه مسکو به خاطر جنگ بر ضد اوکراین، برنامه فضایی این کشور را هم شامل می‌شود.

در واکنش رییس سازمان فضایی روسیه ضمن تهدیدی تلویحی گفته بود روسیه می‌تواند همکاری با امریکا را در ایستگاه فضایی بین‌المللی متوقف کند؛ امری که «سقوط آن به داخل خاک امریکا یا اروپا را در پی خواهد داشت».

پیشتر دیمیتری روگوزین، رییس سابق آژانس فضایی روسیه، در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی روسیه گفته بود تصمیم به ترک ایستگاه فضایی بین‌المللی «قبلا گرفته شده است». وی در اوایل ماه اپریل با انتقاد از تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تهدید کرده بود که «روس‌کوسموس» همکاری خود با ناسا و آژانس فضایی اروپا را نیز متوقف خواهد کرد.

کتی لودرز؛ مدیر بخش ماموریت فضایی ناسا، گفته بود ناسا در حال بررسی راه‌هایی برای نگه‌داشتن ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار بدون کمک روسیه است.

بر اساس گزارش‌ها ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به ماموریت خود در ایستگاه فضایی ادامه دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *