سازمان جهانی صحت به هزاران نفر در هرات خدمات صحی ارائه کرد

سازمان جهانی صحت از کمک‌های این نهاد به زلزله‌زدگان هرات خبر داده و گفته است که به بیش از ۷۰ هزار نفر از زلزله‌زدگان خدمات صحی ارائه کرده‌ است.

blank

سازمان جهانی صحت، امروز دوشنبه، ۱۳ قوس اعلام کرده است که همراه با نهادهای همکارش تا آخر ماه نوامبر سال جاری میلادی، به ۷۰۷۱۸ نفر از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ هرات خدمات صحی ارائه کرده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که به این افراد خدمات صحی اولیه، مراقبت‌های بازتوانی و تروما و کیت‌های بهداشتی در ولسوالی‌های زنده‌جان، انجیل، کشک، کوهسان، گلران و شهر هرات ارائه شده است.

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی صحت، در زمین‌لرزه‌های پیاپی در هرات بین‌ ۷ – ۱۵ اکتوبر، ۱۴۸۲ نفر جان باخته‌اند و ۲۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این نهاد گفته است که این زمین‌لرزه‌ها همچنین ۱۰ هزار و دو خانه را به‌صورت کامل ویران کرده و به ۲۲۰۴۳۰ خانه‌ دیگر آسیب شدید وارد کرده است.

به‌گفته‌‌ سازمان جهانی صحت، بر اثر ویرانی و تخریب این خانه‌ها، ۴۷ هزار خانواده مجبور شده‌اند در محل‌های موقت زندگی کنند.

در گزارش این نهاد آمده است که در این زمین‌لرزه‌ها ۴۰ مرکز صحی نیز آسیب دیده‌ که نیازهای صحی فوری را تشدید کرده است.

این نهاد گفته است که ۲۷۵ هزار نفر در این زمین‌لرزه‌ها به‌صورت مستقیم تحت تأثیر قرار گرفته‌اند که ۶۰ درصد آنان کودکان هستند.

سازمان جهانی صحت گفته است که این افراد نیاز به کمک‌های فوری صحی دارند و با رسیدن فصل زمستان، آسیب‌پذیری آنان بیشتر می‌شود.

این نهاد گفته است که برای رسیدگی به نیازهای صحی آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه، از جمله ارائه‌ خدمات مراقبت از تروما و بازتوانی، خدمات روانی و حمایت اجتماعی، ۱۲.۷ میلیون دالر کمک درخواست کرده‌ است.

سازمان جهانی صحت گفته است که تا اکنون فقط ۴۰ درصد از این بودجه تأمین شده است.

پس از اولین زمین‌لرزه در ولسوالی زنده‌جان هرات در ۱۵ میزان سال جاری خورشیدی، این ولایت با پس‌لرزه‌های متعدد همراه بود که شدت شماری از آن‌ها با شدت زمین‌لرزه‌ اول برابر بود.

پس‌لرزه‌های متعدد ترس در میان مردم را افزایش داد و باعث شد که آنان خانه‌های خود را ترک کنند و در فضای باز و مکان‌های عمومی، زیر خیمه زندگی کنند‌.

سازمان جهانی صحت گفته است که اکنون و پس از گذشت بیش از هفت هفته از این زمین‌لرزه‌ها، ترس در میان مردم کاهش یافته و آنان به خانه‌ها و روستاهای خود بازگشته‌اند.

مطالب مرتبط