نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان: بازداشت زنان از خیابان‌ در تاریخ افغانستان بی‌سابقه است

همزمان با گسترش بازداشت خودسرانه زنان و دختران جوان از سوی طالبان در کابل، «شورای هماهنگی نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی افغانستان» بازداشت زنان و دختران از جاده‌های کابل به بهانه‌ «بدحجابی» را محکوم کرده و گفته است که این‌گونه بازداشت‌ها در تاریخ معاصر افغانستان «بی‌سابقه» است.

blank

«شورای هماهنگی نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی افغانستان» روز دوشنبه، ۱۸ جدی، با نشر اعلامیه‌‌ای گفت که این‌گونه بازداشت‌ها «نقض صریح حیثیت و حریم خصوصی آن‌ها و همچنین بی‌اعتنایی آشکار به رسوم و فرهنگ ما و هنجارهای شناخته‌شده‌ حقوق‌ بشر است».

در اعلامیه‌ این شورا آمده: «ما خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط همه‌ی‌شان هستيم. به این شکل بازداشت در تاریخ معاصر افغانستان بی‌سابقه است.»

«شورای هماهنگی نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی افغانستان» گفته است که این‌گونه «دستگیری‌های خودسرانه» بافت اجتماعی و اعتماد را در افغانستان هرچه بیشتر تضعیف می‌کند.

این شورا همبستگی خود را با زنان افغانستان ابراز کرده و از جامعه‌ بین‌المللی خواسته است که در برابر این تخلفات طالبان اقدامات سریع و همه‌جانبه نماید.

طالبان روند بازداشت دختران و زنان جوان از جاده‌های کابل «به بهانه‌ عدم رعایت حجاب» را از دوشنبه هفته‌ گذشته آغاز کردند که در روزهای اخیر نیز ادامه داشته است.

منابع می‌گویند که تنها در روز دوشنبه هفته‌ گذشته طالبان از اطراف مرکز تجارتی «برچی‌سنتر» در غرب کابل ۱۰ تا ۱۵ دختر جوان را بازداشت کرده‌اند.

در روزهای گذشته از بازداشت شماری از دختران از ساحه‌ خیرخانه‌ شهر کابل نیز گزارش شده است.

در همین حال، در یک نوار صوتی که به رسانه‌ها رسیده، یک عضو طالبان می‌گوید که امر به معروف و نهی از منکر این گروه امر کرده است که «هرکس که حجاب نداشت، مستقیم در موتر بندازید و در حوزه دو سه روز بندی‌ باشد.»

این عضو طالبان در این نوار صوتی می‌گوید که وزارت امر به معروف و نهی منکر این گروه افزوده است که پس از سه روز اگر پدر یا برادر دختران ضمانت‌شان را کردند آزاد کنید، در غیر این‌صورت پرونده‌ی رسمی تشکیل دهید و به زندان «پلچرخی» بفرستید.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان بازداشت این دختران را تأیید کرده و آنان را متهم به «ترویج بی‌حجابی» کرده است.

او افزوده است که این دختران به اتهام «ترویج بی‌حجابی» از سوی این گروه «تنبیه» شده‌اند.

سخنگوی طالبان همچنین گفته است که این زنان و دختران برای ساعاتی در حضور اعضای خانواده‌های‌شان «توصیه و تنبیه» و سپس آزاد شده‌اند.

بازداشت دختران جوان به اتهام «بدحجابی» از سوی طالبان با واکنش‌های گسترده‌ مواجه شده است.

ریچارد بنت؛ گزارشگر حقوق‌‌ بشر سازمان ملل متحد نیز این بازداشت‌ها را محکوم‌ کرده و خواستار آزادی همه‌ آنان شده است.

مطالب مرتبط