متقی در دیدار با سفیر چین: افغانستان به نماینده ویژه اضافی ضرورت ندارد

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با جاو شینگ، سفیر چین در کابل دیدار کرده و گفته است که افغانستان به تعیین نماینده ویژه اضافی ضرورت ندارد.

blank

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز پنج‌شنبه( ۲۱ جدی) با نشر پیامی در صفحه ایکس از دیدار متقی با جاو شینگ در کابل خبر داد.

در این پیام آمده است که در این دیدار در مورد روابط طالبان با چین، مسایل منطقه‌ای و کمک‌های بشردوستانه بیجینگ به مردم افغانستان گفتگو شده است.

از جانبی، متقی در این دیدار روابط طالبان با بیجینگ را «مثبت» توصیف کرده است.

او خاطرنشان کرده است که افغانستان نباید به‌عنوان کشور درگیر جنگ تلقی شود.

در همین حال، بلخی به نقل از آقای شینگ نوشته که برای آینده مشترک جهان، ایجاد نظم بین‌المللی چندجانبه که در آن همه کشورهای کوچک و بزرگ به‌طور مساوی منافع خود را حفظ کنند، مهم است.

او تصریح کرده است که بیجینگ براساس سیاست خارجی‌اش با طالبان همکاری‌ بلندمدت خواهد داشت.

اظهارات متقی در حالی بیان می‌شود که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطع‌نامه‌ای را به تصویب رساند که بر‌مبنای آن، این سازمان یک نماینده ویژه برای افغانستان تعیین می‌کند و نحوه «تعامل» با طالبان را مشخص می‌کند.

طالبان با تعیین نماینده‌ ویژه‌ برای افغانستان مخالفت کرده و گفته بودند که تعیین یک نماینده‌ ویژه‌ اضافی، ضرورت نیست.

گفتنی است مقام‌های دولت سابق، فعالان حقوق بشر و تشکل‌های سیاسی افغانستان نسبت به قطعنامه اخیر شورای امنیت و تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان ابراز خوشبینی کرده‌ و از آن استقبال کردند.

مطالب مرتبط