بریتانیا وضعیت هزاره‌ها در افغانستان را «رصد می‌کند»

به‌دنبال افزایش خشونت‌ها و حملات تروریستی بر هزاره‌ها در افغانستان تحت سیطره طالبان، طارق احمد؛ معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور جنوب آسیا گفته است که کشورش وضعیت مردم هزاره و اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان را زیر نظر دارد.

به‌دنبال افزایش خشونت‌ها و حملات بر هزارها در افغانستان تحت طالبان دیوید آلتون؛ عضو مجلس سنای بریتانیا اخیرا اعلام کرده است که کشورش وضعیت هزاره‌ها در افغانستان را رصد خواهد کرد.

طارق احمد در پاسخ به نامه آلتون در مورد وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی به‌ویژه هزاره‌ها در افغانستان گفته است که رابرت دکسن؛ کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان نگرانی کشورش را در مورد وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی با طالبان شریک کرده است.

هفته گذشته وزارت خارجه طالبان از دیدار شیرمحمد عباس استانکزی؛ معاون وزیر خارجه این گروه با دکسن خبر داده بود.

این وزارتخانه به نقل از این دیپلمات بریتانیایی ادعا کرده بود که تعامل میان لندن و طالبان در آینده بیشتر خواهد شد.

در همین حال، طارق احمد گفته است که در سفر اخیر هیأت بریتانیایی به کابل، آنان خواستار گفتگوی بین‌الافغانی به‌منظور تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان شده‌اند.

او افزوده است که بریتانیا به‌طور گسترده و منظم با بیشتر افغان‌ها از جمله هزاره‌ها تعامل دارد.

احمد تصریح کرده: «ما طالبان را تحت فشار قرار می‌دهیم تا از حقوق‌ بشری تمام افغان‌ها از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر مانند اقلیت‌های قومی و مذهبی محافظت کنند.»

این مقام‌ بریتانیایی از تلاش کمیته تحقیق پارلمانی این کشور در مورد هزاره‌ها استقبال کرده و گفته است که این امر سبب بلند رفتن سطح آگاهی از نقض حقوق هزاره‌ها خواهد شد.

این در حالی است که دیوید آلتون دو سال پیش با نشر گزارشی تحقیقی از بی‌توجهی دولت بریتانیا در قبال «نسل‌کشی» هزاره‌ها از سوی طالبان، داعش و سایر گروه‌های تندرو در افغانستان و پاکستان انتقاد کرده بود.

در این اواخر حملات گروه داعش بر هزاره‌ها در افغانستان افزایش یافته است.

طی چند ماه اخیر در پی حملات مرگبار گروه داعش، ده‌ها تن از مردم هزاره و شیعه کشته و زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط