رهبر کوریای شمالی خواستار قانونی کردن «اشغال» کوریای جنوبی شد

منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که رهبر کوریای شمالی نهادهای مرتبط با اتحاد دو کشور را منحل کرده و خواستار تغییرات در قانون اساسی برای مجاز شمردن «اشغال» کوریای جنوبی در جنگ شده است.

blank

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که کیم جونگ اون؛ رهبر کوریای شمالی، امروز سه‌شنبه، ۲۶ جدی، در سخنانی در مجمع عالی خلق بر اتخاذ اقدامات قانونی جدید برای معرفی کردن کوریای جنوبی به عنوان «دشمن‌ترین کشور» شد.

در همین حال، رسانه‌های کوریای شمالی نیز گزارش داده‌اند که به گزارش رهبر این کشور در این سخنرانی گفته: «در صورت وقوع جنگ در شبه‌جزیره کوریا نکته مهم آن است که مساله اشغال کامل، سرکوب و بازگرداندن جمهوری کوریا (کوریای جنوبی) بررسی و در قلمرو جمهوری ما ادغام شود.

او افزود: «اگر جمهوری کوریا یک هزارم میلی‌متر از قلمرو زمینی، دریایی و هوایی ما را نقض کند، این یک اقدام تحریک‌آمیز جنگی قلمداد خواهد شد.»

کیم هفته گذشته کوریای جنوبی را «دشمن اصلی» پیونگ یانگ نامید و گفت که ادامه تلاش‌ها برای آشتی با سئول یک «اشتباه» است.

کوریای شمالی و جنوبی در قوانین اساسی خود مدعی حاکمیت بر سراسر شبه‌ جزیره کوریا هستند.

«وزارت اتحاد» کوریای جنوبی و «کمیته اتحاد صلح‌آمیز» کوریای شمالی دو نهادی بوده‌اند که مناسبات دیپلماتیک شمال و جنوب را هدایت می‌کردند اما مجمع عالی خلق کوریای شمالی «کمیته اتحاد صلح‌آمیز» را منحل کرد.

مجمع عالی خلق کوریا با اعلام انحلال این نهاد گفته: «دو کشور متخاصم که در جنگ هستند اکنون در تقابل شدید قرار دارند. اتحاد با جمهوری کوریا هرگز رخ نخواهد داد.»

رهبر کوریای شمالی هفته گذشته ضمن تاکید بر تقویت بازدارندگی هسته‌ای این کشور گفت که کوریای جنوبی امنیت و حاکمیت ما را تهدید کند در «نابود کردن» این کشور درنگ نخواهیم کرد.

کوریای شمالی وضعیت کشور به عنوان یک قدرت هسته‌ای را در قانون اساسی خود گنجانده و در ماه‌های اخیر چندین آزمایش موشکی بالستیک انجام داده است. از این رو، روابط پیونگ یانگ و سئول به پایین‌ترین حد در دهه‌های اخیر رسیده است.

همچنین امریکا و متحدانش از جمله جاپان و کوریای جنوبی، پیونگ یانگ را به انتقال سلاح به روسیه و نقض تحریم‌های بین‌المللی متهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط