چین و فیلیپین بر آغاز گفتگوها برای بهبود روابط توافق کردند

وزارت خارجه چین از توافق ‏این کشور و فیلیپین در مورد آغاز گفتگوها برای بهبود روابط خبر داده و اعلام کرده که مقام‌های وزارت خارجه چین و فیلیپین توافق کردند که حل اختلافات و مناقشه‌های خود در دریای چین جنوبی را از طریق گفتگوهای دوستانه حل کنند.

وزارت خارجه چین، امروز پنج‌شنبه، ۲۸ جدی، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده است که نونگ رونگ؛ معاون وزیر خارجه این کشور و ترزا لازارو؛ معاون وزیر خارجه فیلیپین گفتگوهای صریح و عمیقی در این باره داشتند.

نونگ و لازارو که ریاست مشترک هشتمین جلسه «مکانیزم مشاوره دوجانبه چین و فیلیپین در دریای چین جنوبی» را در شانگهای بر عهده داشتند، تاکید کردند که مناقشه در این دریا «تمام داستان روابط دوجانبه» این دو کشور نیست.

چین و فیلیپین در این مذاکرات تاکید کردند که «حفظ ارتباطات و گفتگوها عاملی مهم در حفظ صلح و ثبات دریایی است.»

دوطرف همچنین توافق کردند که از طریق مشاوره‌های دوستانه اختلافات و مناقشه های دریایی را به درستی مدیریت کنند.

اختلافات دریایی چین و فیلیپین اخیرا شدت گرفته است و طرفین یکدیگر را به دامن زدن به مناقشه و اختلافات متهم کرده‌اند.

چین مدعی حاکمیت بر تقریبا تمام دریای چین جنوبی از جمله بخش‌هایی از مناطق اقتصادی اختصاصی برونئی، اندونزیا، مالزیا، فیلیپین و ویتنام است.

پس از آنکه فردیناند مارکوس؛ رییس جمهوری فیلیپین پیروزی لای چینگ‌ته نامزد استقلال‌طلب در انتخابات تایوان را تبریک گفت، چین روز سه‌شنبه سفیر تایوان در پکن را احضار کرد و هشدار داد که مانیل «با آتش بازی نکند» و به اصل چین واحد پایبند باشد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، طرف فیلیپینی تاکید کرد که به این اصل پایبند است.

مطالب مرتبط