سازمان ملل: محدودیت‌ها بر زنان یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان ضرر رسانده است

برنامه توسعه سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که محدودیت‌های طالبان بر زنان به تنهایی بین ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان ضرر رسانده است.

blank

کانی ویگناراجا، مدیر منطقه‌ای برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه به روزنامه فرانسوی لوموند گفت با ادامه بحران بشری در افغانستان، تولید ناخالص داخلی این کشور همچنان رو به کاهش است.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد می‌گوید تولید ناخالص داخلی افغانستان در سه سال گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته است.

این روزنامه فرانسوی در بررسی خود از وضعیت حقوق بشری و اقتصادی در افغانستان نوشت که کمک‌های مالی به افغانستان به دلیل چند برابر شدن بحران‌ها در کشورهای دیگر، به شدت کاهش یافته است.

لوموند می‌نویسد که حمله روسیه به اوکراین و پس از آن درگیری در غزه، توجه کشورهای کمک‌کننده را از رنج افغانستان و محرومیت زنان از دسترسی به آموزش، کار و حضور در فضاهای اجتماعی منحرف کرد.

این روزنامه نوشت در آغاز سال ۲۰۲۴ تنها ۴۰ درصد از بودجه مورد نیاز سازمان ملل در افغانستان تامین شد.

با کاهش شدید کمک‌ها، برنامه جهانی غذا اعلام کرد که برای رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان، قادر نیست بودجه مورد نیاز خود را جمع‌آوری کند.

این سازمان می‌گوید با کاهش کمک‌ها، اکنون از ۱۵.۷ میلیون نفر نیازمند، تنها می‌تواند به شش میلیون نفر کمک‌ برساند.

گزارش براساس داده‌های برنامه جهانی غذا نوشته که نزدیک به سه میلیون نفر به ویژه کودکان در وضعیت اضطراری غذایی قرار دارند.

نهادهای امدادی، خشکسالی، زمین‌لرزه‌های هرات و بازگشت اجباری نیم میلیون مهاجر از پاکستان را از عوامل دیگری برشمرده‌اند که سبب تشدید بحران انسانی در افغانستان شده‌اند.

مطالب مرتبط