انگلیس خواستار همکاری ایران برای توقف انصارالله یمن شد

نخست وزیر انگلیس با اشاره به اینکه این کشور خواستار ایجاد آتش‌بس انسانی در غزه هست، از ایران خواست تا تاثیر خود را در راستای توقف حملات یمنی‌ها به کار گیرد.

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس در اظهاراتی گفت که به دنبال درگیری نیستیم و حوثی‌ها (انصارالله یمن) و حامیان آنها را به توقف حملات «غیرقانونی و غیرقابل توجیه» و تضمین امنیت کشتیرانی تشویق می‌کنیم.

وی گفت: ایران باید حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی از حوثی‌های یمن را متوقف کند و این کشور تاثیر و نفوذ خود را در راستای توقف حملات به‌کار گیرد.

به نقل از الجزیره، سوناک در بخش دیگری گفت: ده‌ها موشک که از خاک یمن شلیک شده بودند را رهگیری کردیم و حوثی‌ها بیش از 12 حمله علیه کشتی‌ها در دریای سرخ انجام دادند.

نخست وزیر انگلیس همچنین مدعی شد که «حملات ما علیه ملت یمن نیست و حملاتی که علیه حوثی‌ها انجام دادیم با هدف تامین امنیت کشتیرانی در دریای سرخ بود و هیچ غیرنظامی یمنی در این حملات کشته نشد».

وی با اشاره به اینکه «آماده هستیم که ائتلاف خود برای امنیت کشتیرانی در دریای سرخ را گسترش دهیم» افزود: ما به همراه هم‌پیمانان خود در امریکا و اتحادیه اروپا برای مقابله با نفوذ ایران همکاری می‌کنیم.

ریشی سوناک همچنین اعلام کرد که پارلمان این کشور فردا بررسی‌های فراگیر در مورد خط‌مشی دولت درخصوص دریای سرخ را انجام خواهد داد.

وی در بخش دیگری تاکید کرد: بار دیگر خواستار ایجاد آتش‌بس انسانی در غزه در راستای رساندن کمک‌ها به مردم این باریکه و آزادی اسرا هستیم. هیچ کس تمایل ندارد که جنگ غزه حتی یک دقیقه ادامه داشته باشد.

این مقام ارشد انگلیسی گفت: راه‌حل دو دولتی تنها راه زندگی امن فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در کنار یکدیگر است.

این اظهارات درحالی است که ستاد فرماندهی تروریستی مرکزی امریکا (سنتکام) اعلام کرد در ساعت ۲۳:۵۹ دوشنبه شب به وقت صنعا، نیروی دریایی امریکا و نیروی هوایی انگلیس با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به هشت هدف انصارالله یمن حمله کردند.

مطالب مرتبط