رییس یوناما: با ادامه توقف آموزش دختران، افغانستان منزوی می‌شود

همزمان با روز جهانی آموزش، رزا اوتنبایوا؛ نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس هیأت معاونت این سازمان در افغانستان (یوناما) با ابراز تاسف از محرومیت دختران از تحصیل، گفته است که با ادامه این وضعیت، افغانستان منزوی خواهد شد.

رزا اوتنبایوا؛ نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس هیأت معاونت این سازمان در افغانستان (یوناما) امروز چهارشنبه، ۴ دلو، به مناسبت روز جهانی آموزش گفته است که طالبان باید درک کنند که آموزش تنها یک الزام اخلاقی نیست، بلکه برای رفاه و صلح جامعه یک امر حیاتی است.

او همچنین گفته است که طالبان وظیفه دارند تا بدون توجه به جنسیت، از حقوق آموزش همه حفاظت و حمایت کنند.

اوتنبایوا افزوده که «پافشاری در مسیر فعلی تنها واردکردن صدمات بیشتر به همه افغان‌ها است و افغانستان را از جهان اسلام و جامعه جهانی در انزوا نگه می‌دارد».

به گفته‌ خانم اوتنبایوا، احترام به حقوق آموزش زنان و دختران تنها خواست کشورهای غربی نیست، بلکه خواست جهان اسلام نیز است.

رییس یوناما تأکید کرده که آموزش در افغانستان برای همه مهم‌تر از یک حق پنداشته می‌شود، زیرا یک اساس برای آینده افغانستان است.

به گفته‌ او، آموزش برای مقابله با چالش‌های امروز و فردا، تحرک اقتصادی و کاهش اثرات بحران اقلیمی ضروری است.

خانم اوتنبایوا گفته است که «تداوم محرومیت زنان و دختران از آموزش پایدار نیست، چون هر روزی که می‌گذرد، اساس جامعه مرفه و مساوی، ضعیف‌تر می‌شود».

طالبان پس از حاکمیت خود بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از مکتب و دانشگاه محروم کرده‌اند.

این گروه در ابتدا تعلیق تحصیل دختران را موقتی اعلام کرده بود، اما با گذشت بیش از دو سال و علی‌رغم فشارهای جهانی، دختران همچنان از آموزش محروم هستند.

پیشتر برنامه جهانی غذا نیز به مناسبت روز جهانی آموزش گفت که در افغانستان بسیاری از کودکان گرسنه به مکتب می‌روند.

این نهاد همچنین گفته است که در روز بین‌المللی آموزش، به دنیا یادآوری می‌کند که وعده‌های غذایی در مکتب برای یادگیری ضروری است.

این برنامه در حال حاضر برای کودکان در مکتب بیسکویت توزیع می‌کند.

در حالی‌که بیش از دو‌ونیم سال از محروم شدن دختران در افغانستان از تحصیل و آموزش می‌گذرد، پیشتر سازمان عفو بین‌الملل، نیز به مناسبت روز جهانی آموزش اعلام کرد که دختران افغانستان خواهان بازگشایی فوری و بدون قیدوشرط مکاتب‌شان هستند.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که دختران افغانستان در این روز داستان خود را به اشتراک می‌گذارند و دلشستگی‌شان را ابراز می‌کنند؛ زیرا حق بنیادی آنان برای تحصیل همچنان توسط طالبان نقض می‌شود.

این سازمان تاکید کرده است که دختران افغانستان خواستار بازگشایی فوری و بدون قیدوشرط مکاتب‌شان هستند.

مطالب مرتبط