امریکا خواهان دخالت چین برای توقف حملات انصارالله یمن شد

امریکا از چین خواسته است که ایران را وادار به مهار حملات انصارالله در دریای سرخ کند.

blank

روزنامه فایننشال‌تایمز، امروز چهارشنبه، ۴ دلو، گزارش داده است که امریکا از چین خواسته است که با اعمال فشار، ایران را وادار به مهار حملات انصارالله بر کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کند.

این روزنامه به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که این کشور در سه ماه گذشته بارها از چین خواسته است که این پیام را به ایران منتقل کند که با حمایت از انصارالله به تنش در خاورمیانه دامن نزند.

در این گزارش آمده است که ظاهرا پکن تمایلی به دخالت در این موضوع ندارد و اقدامی جدی در این زمینه نکرده است.

بر اساس این گزارش، جیک سالیوان؛ مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جان فاینر؛ معاون در دیدارهای‌شان با لیو جیانچائو؛ رییس بخش ارتباط بین‌المللی حزب کمونیست چین در ماه جاری میلادی در واشنگتن، درباره‌ این موضوع بحث کرده‌اند.

این روزنامه افزوده است که آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه‌ امریکا نیز این موضوع را با همتای چینی خود در میان گذاشته است.

سوزان مالونی؛ رییس بخش مطالعات سیاست خارجی در مؤسسه «بروکینگز» نیز به فایننشال‌تایمز گفته است که با کارشناسان چینی در این مورد صحبت کرده، اما تمایل جدی همکاری را در آنان ندیده است.

او گفته: «من فکر می‌کنم آنچه آنان حسابش را کرده‌اند این است که این بحران ایالات متحده و شرکای آن را درگیر کرده و تأثیر قابل توجهی بر کشتیرانی چین نداشته است.»

فایننشال‌تایمز در گزارش خود به نقل از یک مقام‌ امریکایی گفته است که ایالات متحده به طرح موضوع ایران و حملات انصارالله با پکن ادامه خواهد داد، اما نسبت به تغییر نگرش چین خوش‌بینی چندانی ندارد.

امریکا در حالی خواستار اعمال فشار چین بر ایران برای مهار حملات انصارالله شده که در دو هفته‌ اخیر همراه با متحدانش، هشت‌بار مواضع انصارالله را در یمن هدف قرار داده است.

در تازه‌ترین مورد، بامداد امروز ارتش امریکا به یمن حمله کرد و دو موشک ضد کشتی انصارالله را که برای شلیک به سمت هدفی در دریای سرخ آماده‌ بودند، منهدم کرد.

مطالب مرتبط