فشار چین بر ایران برای مهار حملات انصارالله در دریای سرخ

در ادامه هشدارها و حملات انصارالله به کشتی‌ها در دریای سرخ و عدن، رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که چین، ایران را برای مهار حملات انصارالله تحت فشار قرار داده است.

blank

وال‌استریت ژورنال گزارش داده است که مقام‌های چینی از همتایان ایرانی خود خواسته‌اند که در مهار حملات انصارالله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کمک کنند، در غیر آن صورت روابط تجاری پکن و تهران آسیب خواهد دید.

در همین حال، رویترز نیز این موضوع را به نقل از چهار منبع ایرانی و یک دیپلمات مطلع از موضوع، گزارش داده است.

یک مقام ایرانی که به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفته: «اساسا چین می‌گوید اگر به هر طریقی به منافع ما آسیب وارد شود، بر تجارت ما با تهران تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین به انصارالله بگویید خویشتن‌دار باشد.»

منابع ایرانی به رویترز گفته‌اند که اخیرا نشست‌هایی در مورد حملات انصارالله و تجارت میان چین و ایران در تهران و پکن برگزار شده است، اما جزئیاتی در این مورد ارائه نکرده‌اند.

در گزارش رویترز به نقل از منابع ایرانی آمده است که چین در مورد نحوه‌ تأثیر حملات انصارالله بر روابط تجاری تهران و پکن، اظهار نظر و یا تهدید خاصی را مطرح نکرده، اما تصریح کرده است که اگر به کشتی‌های چین حمله شود و یا منافع این کشور به هر نحوی تحت تأثیر قرار گیرد، از تهران بسیار ناامید خواهد شد.

در همین حال، یکی از مقام‌های ایرانی گفته است، با وجود اهمیت چین برای ایران، تهران علاوه بر انصارالله یمن، در غزه، لبنان، سوریه و عراق نیز نمایندگانی دارد و اتحادها و اولویت‌های منطقه‌ای آن نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌اش خواهد داشت.

براساس این گزارش، به گفته‌ چهار منبع ایرانی، مقام‌های چینی در مورد نحوه‌ تأثیر حملات انصارالله بر روابط تجاری پکن و تهران، اظهار نظر یا تهدید خاصی را مطرح نکردند.

وزارت خارجه‌ چین در پاسخ به سئوالی درباره‌ دیدار مقام‌های این کشور با مقام‌های ایرانی برای گفتگو درباره‌ حملات دریای سرخ، به رویترز گفته: «چین دوست صمیمی کشورهای خاورمیانه است و متعهد به ارتقای امنیت و ثبات منطقه و به دنبال توسعه و شکوفایی مشترک است.»

این وزارت افزوده: «ما قویا از کشورهای خاورمیانه در تقویت استقلال استراتژیک خود و اتحاد و همکاری برای حل مسائل امنیتی منطقه حمایت می‌کنیم.»

اما وزارت خارجه‌ ایران به تماس رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

پیش از این روزنامه فایننشال تایمز نیز گزارش داده بود که امریکا از چین خواسته است که با اعمال فشار، ایران را وادار به مهار حملات انصارالله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کند.

این روزنامه به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده بود که واشنگتن بارها از چین خواسته است که این پیام را به تهران منتقل کند که با حمایت انصارالله، به تنش در خاورمیانه دامن نزند.

در گزارش این روزنامه آمده بود که پکن ظاهرا تمایلی به دخالت در این موضوع نشان نداده و هنوز اقدام جدی نکرده است.

دریای سرخ مسیر کلیدی تجاری بین آسیا و اروپا است که شمار زیادی از کشتی‌های چین نیز از آن عبور می‌کنند.

براساس گزارش رویترز، حملات انصارالله به کشتی‌ها در دریای سرخ، باعث افزایش هزینه‌ حمل‌ونقل و بیمه شده است.

انصارالله یمن که یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران دانسته می‌شود، از ماه دسامبر سال گذشته میلادی تاکنون بارها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن حمله کرده‌اند.

در واکنش به این حملات، امریکا و متحدانش نیز بارها مواضع انصارالله، از جمله موشک‌های ضدکشتی این گروه را هدف قرار داده‌اند.

این حملات همزمان با تداوم جنگ در غزه، نگرانی از گسترش تنش در خاورمیانه را افزایش داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *