مردم افغانستان نمی‌توانند اظهارات غیرمسئولانه عاصم منیر را ناشنیده بگیرند

یک نهاد حقوق بشری موسوم به «اتحاد فعالان حقوق بشر» اظهارات توهین‌آمیز اخیر عاصم منیر؛ رییس ستاد ارتش پاکستان درباره افغانستان را «غیرمسئولانه» خواند و گفت که مردم افغانستان نمی‌توانند این اظهارات را ناشنیده بگیرند.

اتحاد فعالان حقوق بشر، امروز شنبه، ۷ دلو، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که مردم افغانستان هیچ «تعلق تاریخی و معاصر» با طالبان و تفکر این گروه ندارند.

عاصم منیر؛ رییس ستاد ارتش پاکستان روز چهارشنبه هفته گذشته در یک گردهمایی گفت که زندگی یک پاکستانی، از کل افغانستان مهم‌تر است.

او‌ همچنین گفته است که وقتی صحبت از امنیت و امنیت تک تک پاکستانی‌ها می‌شود، کل افغانستان را می‌توان «ویران» کرد.

در همین حال، اتحاد فعالان حقوق بشر گفته است که ریيس ارتش پاکستان در اظهارات اخیر خود «خطاب به طالبان»، احساسات مردم افغانستان را «خدشه‌دار» کرده است.

در اعلامیه این نهاد آمده: «او [عاصم منیر] تازه این را بیان می‌کند که مخالفان مسلح حکومت پاکستان توسط گروه تروریستی طالبان حمایت می‌شوند، ما بارها پیش از این به‌خطر این واقعیت پرداخته‌ایم که دامن منطقه را خواهد گرفت؛ اما گفتن این واقعیت به معنی این نیست که در قالب چنان اظهارات غیرمسئولانه مردم آبرومندی مورد تاخت‌وتاز قرار بگیرند.»

به گفته این نهاد، رییس ستاد ارتش پاکستان «به‌عنوان یک انسان می‌تواند جایزالخطا باشد، اما حیثیت حقوقی او بلندترین مقام نظامی پاکستان است و هیچ مردمی نمی‌توانند اظهارات او را ناشنیده بگیرند.»

اتحاد فعالان حقوق بشر از جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر پاکستان خواسته است که «با آینده‌نگری در صدد تلطیف وضعیت و تداوم حسن نیت تاریخی با افغانستان باشند.»

این نهاد همچنین از خطر تداوم رژیم طالبان در افغانستان به حکومت پاکستان هشدار داده است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که روابط میان طالبان و پاکستان بیشتر از هر زمان دیگر رو به تیرگی‌ گراییده است.

پاکستان همواره طالبان را به فراهم‌سازی پناهگاه‌های امن برای تی‌تی‌پی متهم کرده و گفته که طی دو سال اخیر میزان حملات مسلحانه بر شهرهای این کشور چند برابر شده است.

طالبان اما همواره این اتهام‌های اسلام‌آباد را رد کرده است.

مطالب مرتبط