شورای امنیت درباره حکم دادگاه لاهه علیه جنگ غزه نشست برگزار می‌کند

پس از این که دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه که براساس شکایت افریقای جنوبی از رژیم اسراییل، دستور آتش‌بس در غزه را صادر نکرد؛ اما خواستار جلوگیری از نسل‌کشی شد، شورای امنیت برای پی‌گیری حکم این دادگاه نشست برگزار می‌کند.

blank

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به‌منظور پی‌گیری حکم دیوان بین‌المللی دادگستری درباره‌ نسل‌کشی رژیم اسراییل در غزه به تاریخ ۳۱ جنوری، نشستی را برگزار می‌کند.

بربنیاد گزارش‌ها، هیأت نمایندگی فرانسه در سازمان ملل که در این ماه ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، گفته است که این نشست در ۳۱ جنوری، برگزار خواهد شد.

در پی صدور حکم دادگاه بین‌المللی، نمایندگان کشورهای عربی روز جمعه با برگزاری جلسه‌ خصوصی، خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شدند.

دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه به رژیم اسرائیل دستور داده تا برای جلوگیری از مرگ، ویرانی و هرگونه نسل‌کشی در غزه تمام تلاش خود را به کار بگیرد.

این دادگاه اما درخواست افریقای جنوبی مبنی بر آتش‌بس جنگ میان حماس و اسرائیل در غزه را تصویب نکرده است.

ریاض منصور؛ سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرنگاران حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را «تاریخی» توصیف کرده است.

او گفته است که فلسطینی‌ها، الجزایر و افریقای جنوبی در حال تجزیه و تحلیل این حکم هستند تا «گام‌های مناسب» را در شورای امنیت بردارند.

آسوشیتدپرس به نقل از منصور گزارش داده: «اگر بخواهیم اقدامات موقت را به‌صورت جداگانه و جمعی بررسی کنیم، این پیام روشن را به ما می‌دهد که تحقق تمام اقدام‌های خواسته‌شده، مستلزم برقراری آتش‌بس است.»

افریقای جنوبی رژیم اسراییل را به «نسل‌کشی» در غزه متهم کرده و از این کشور رسما به دادگاه بین‌المللی دادگستری که تحت نظر سازمان ملل فعالیت می‌کند، شکایت کرده است.

این دادگاه روز گذشته اعلام کرد که این پرونده را بر اساس «کنوانسیون نسل‌کشی» بررسی می‌کند و‌ فلسطینی‌ها تحت این کنوانسیون، می‌توانند مورد حمایت قرار گیرند.

قضات دادگاه بین‌المللی دادگستری در حکم خود به رژیم اسرائیل دستور دادند که از تمام توان برای جلوگیری از ارتکاب نسل‌کشی توسط سربازانش در غزه استفاده کند و عوامل تحریک به نسل‌کشی را مجازات کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *