ارتش ربات‌های انسان‌نما تا ۲۰۴۰ به یک میلیارد می‌رسد

ایلان ماسک؛ مالک شرکت تسلا اعلام کرده است که تا دهه ۲۰۴۰ میلادی تعداد ربات‌های انسان‌نما در سراسر جهان به حدود یک میلیارد ربات می‌رسد.

blank

ایلان ماسک؛ میلیاردر امریکایی اعلام کرده است که تا دهه ۲۰۴۰ حدود یک میلیارد ربات انسان‌نما روی زمین و تا دهه ۲۰۶۰ حدود صد میلیارد ربات که عمدتا بیگانه هستند، در سراسر منظومه شمسی وجود خواهند داشت، اما این را مشروط به ثبات «پایه‌های تمدن» دانست.

او در ایکس موافقت خود را با پیش‌بینی دیوید هلمز (بنیان‌گذار آزمایشگاه تحقیقات هوش مصنوعی «میدجورنی») اعلام کرد.

هلمز چند روز قبل در پستی گفته بود که ما باید منتظر یک میلیارد ربات انسان‌نما در زمین در دهه ۲۰۴۰ میلادی و صدها میلیارد ربات در سراسر منظومه شمسی در دهه ۲۰۶۰ میلادی باشیم.

ماسک در پاسخ به او گفته: «به شرطی که پایه‌های تمدن با ثبات باشد، احتمالا چیزی شبیه این اتفاق می‌افتد.»

این در حالی است که تسلا، شرکت موترسازی ایلان ماسک نمونه اولیه از رباتی انسان‌نما را ابداع کرده که می‌تواند کارهای مختلفی انجام دهد و اپتیموس نام دارد. این ربات نخستین بار در آگوست ۲۰۲۱ میلادی معرفی شد.

در یک رویداد در سال ۲۰۲۲ میلادی ماسک اظهار امیدواری کرد تا میلیون‌ها ربات اپتیموس بسازد که قیمت تخمینی آن‌ها حدود ۲۰ هزار دالر باشد. هرچند قابلیت‌های ربات محدود بود. ماسک هنگام معرفی ربات اعلام کرد از ابزار نمی‌خواهد کارهای پیچیده انجام دهد، زیرا نمی‌خواهد روی زمین بیافتد.

ماسک در جریان آن رویداد گفت: «آپتیموس هنوز به تنظیمات زیادی برای بهینه شدن نیاز دارد. به نظرم این ربات انسان‌نما طی پنج تا ده سال آینده به پدیده‌ای خارق‌العاده تبدیل می‌شود.»

ماسک تاکید کرد که امیدوار است که نسخه تکمیل‌شده این ربات را طی سه تا پنج سال به بازار عرضه کند، و افزود به نظرش آپتیموس پس از آماده شدن یک «دستگاه بسیار توانمند» خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *