فعالان حقوق بشر: بزرگان قومی و عالمان دینی مانع بازداشت زنان از سوی طالبان شود

در حالی بازداشت گسترده زنان و دختران از سوی طالبان ادامه دارد، گروهی از فعالان حقوق بشر موسوم به «کنشگران حقوق بشر افغانستان» با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گویند که «عالمان دین و بزرگان قومی از نهادینه‌شدن اعمال غیرانسانی طالبان علیه زنان جلوگیری کنند و مانع این کار طالبان شوند.»

blank

جمعی از فعالان حقوق بشر موسوم به «کنشگران حقوق بشر افغانستان» در واکنش به بازداشت خودسرانه‌ زنان و دختران به‌دلیل چگونگی پوشش، از مردم و به‌ویژه عالمان دین و بزرگان قومی خواسته‌اند که از نهادینه‌شدن «اعمال غیرانسانی» طالبان علیه زنان و دختران جلوگیری کنند.

این کنشگران با نشر بیانیه‌ای گفته‌اند که سیاست‌ها و اقدامات «غیرانسانی و خشن» طالبان، افغانستان را گرفتار یک فاجعه‌ بشری تمام‌عیار و بی‌سابقه کرده است.

به‌گفته‌ کنشگران حقوق بشر، با گذشت هر روز اعمال خشونت‌بار گروه طالبان علیه زنان و دختران افغانستان شدت گرفته است.

در اعلامیه‌ کنشگران حقوق بشر آمده است که زنان، دختران و افراد متعلق به برخی از گروه‌های قومی و مذهبی به‌گونه‌ هدفمند آماج رفتارهای تبعیض‌آمیز طالبان قرار می‌گیرند.

بر اساس گزارش‌ها، طالبان اخیرا بیشتر زنان و دختران متعلق به گروه‌های قومی هزاره و تاجیک را به‌خاطر چگونگی پوشش به‌طور خودسرانه بازداشت کرده‌اند.

کنشگران حقوق بشر افغانستان در ادامه گفته است که بر اساس اسناد بین‌المللی حقوق بشر، اعمال و رفتارهای «ظالمانه، محدودکننده و تبعیض‌آمیز» طالبان علیه زنان و دختران «مصداق روشن ستم مبتنی بر جنسیت، جنایت علیه بشریت و آپارتاید جنسیتی است و هیچ‌گونه مبنای شرعی و دینی ندارد».

به‌گفته‌ این نهاد، سران و منسوبان گروه طالبان به‌عنوان مرتکبان این اعمال مجرمانه مستوجب تعقیب عدلی و قضایی هستند.

کنشگران حقوق بشر افغانستان از مردم و به‌خصوص علمای دینی، بزرگان قومی و افراد با نفوذ خواسته‌اند که اعمال غیرانسانی طالبان مبنی بر هتک حرمت و کرامت انسانی زنان و دختران افغانستان را تقبیح کرده و از نهادینه‌شدن این رویه‌ جلوگیری کنند.

این کنشگران از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی، به‌شمول سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه‌ این سازمان در امور حقوق بشر خواسته است که درباره‌ جرایم ضدبشری در افغانستان تحقیق و مستندسازی کند.

کنشگران حقوق بشر افغانستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز خواسته‌اند که موضوع جنایات ضدبشری، از جمله جنایات مبتنی بر جنسیت و قومیت را که «توسط طالبان ارتکاب یافته رسیدگی و به محکمه‌ جزایی بین‌المللی ارجاع کند».

آنان از دادگاه کیفری بین‌المللی نیز خواسته است که قضایای جنایات مبتی بر جنسیت، قومیت و مذهب توسط گروه طالبان در افغانستان را به‌صورت همه‌جانبه بررسی و علیه مسئولان این گروه رسما اعلام جرم کند.

کنشگران از کشورها نیز خواسته‌اند که از هرگونه تعامل در راستای به رسمیت‌شناسی و مشروعیت‌دهی طالبان خودداری کنند.

آنان از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است که در تمامی گفتگوها در مورد آینده‌ افغانستان، از جمله در نشست دوحه، زنانی را که به‌صورت واقعی از تمام گروه‌های قومی و اقشار مدنی و سیاسی افغانستان نمایندگی کنند، شامل سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *