تاخیر در نشست «ابتکار منطقه‌ای» کابل؛ نماینده پاکستان شرکت نمی‌کند

در حالی‌ که قرار بود صبح امروز (دوشنبه ۹ دلو)، اولین نشست «ابتکار منطقه‌ای» در کابل برگزار شود، ‏وزارت خارجه طالبان اعلام کرده که این نشست به دلیل «وضعیت آب‌وهوا» به تاخیر افتاده است. در همین حال، گفته می‌شود که نماینده پاکستان در این نشست شرکت نخواهد کرد.

در حالی‌ که قرار بود امروز دوشنبه، ۹ دلو، اولین نشست «ابتکار منطقه‌ای افغانستان» در کابل برگزار شود، ‏حافظ ضیا احمد تکل؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان اعلام کرده است که این نشست به دلیل «وضعیت آب‌وهوا» به تاخیر افتاده است.

او همچنین گفته که احتمال دارد این نشست ساعت ۲:۰۰ بعد از ظهر امروز به وقت کابل آغاز شود.

طالبان گفته‌اند که در نشست «ابتکار منطقه‌ای افغانستان» نمایندگان و دیپلمات‌های ارشد کشورهای منطقه حضور خواهند داشت.

اما طاهرخان؛ خبرنگار پاکستانی اعلام کرده که آصف درانی؛ نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان در نشست نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و منطقه در کابل شرکت نمی‌کند.

او افزوه که هیچ نماینده‌ای از اسلام‌آباد به کابل سفر نمی‌کند و عبیدالرحمن نظامانی؛ کاردار پاکستان، به جای آقای درانی نماینده این کشور خواهد بود.

دلایل عدم اشتراک آقای درانی تاکنون مشخص نیست.

براساس گفته‌های منبعی در کابل، به مقامات افغان گفته شده است که آصف درانی به دلیل بیماری شرکت نخواهد کرد.

قرار است امروز نشست نمایندگان کشورهای منطقه به میزبانی وزارت خارجه طالبان در کابل برگزار شود و قرار است از جمله نمایندگان ایران، چین، پاکستان و روسیه در آن شرکت کنند.

بلال کریمی؛ سفیر طالبان در پکن نیز در دیدار با مائو مینگ؛ معاون اداره آسیایی وزارت خارجه چین نیز در مورد نشست امروز صحبت کرد و آن را «اولین نشست ابتکار منطقه‌ای کشورهای عضو گروه تماس منطقه‌ای در کابل» خواند.

ضیا احمد تکل؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان هم روز گذشته گفت در این نشست «راه‌های تعامل منطقه‌ای مبتنی منافع مشترک و احترام متقابل و همچنین فرصت‌های ترانزیتی در منطقه» مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نشست دیگری نیز در مورد افغانستان از سوی دبیرکل سازمان ملل در دوحه قطر در تاریخ ۱۸ و ۱۹ ماه فبروری برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط