ایران دست‌داشتن در حمله به نیروهای امریکایی در اردن را رد کرد

ایران اعلام کرده که این کشور در حمله‌ پهپادی به نیروهای امریکایی در شمال‌شرق اردن در نزدیکی مرز سوریه که به کشته شدن سه نظامی امریکایی منجر شد دست نداشته است.

به دنبال حمله روز یک‌شنبه، ۸ دلو که منجر به کشته و زخمی شدن دست‌کم ۳۷ نظامی امریکایی شد، جو بایدن؛ رییس‌ جمهور امریکا گفت که گروه‌های شبه نظامی رادیکال تحت حمایت ایران که در سوریه و عراق فعالیت می‌کنند، مسبب این حمله هستند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در گفتگو با ایرنا آن‌ را رد کرده و گفته: «ایران هیچ ارتباطی با این حملات ندارد و درگیری میان ارتش ایالات متحده ‌امریکا و گروه‌های مقاومت (ضد اسرائیل) در منطقه است که به‌صورت رفت‌وبرگشت با هم مقابله به مثل می‌کنند.»

ناصر کنعانی؛ سخنگوی وزارت خارجه‌ ایران نیز گفته است که «گروه‌های مقاومت» در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از ایران دستور نمی‌گیرند.

کنعانی تأکید کرده: «تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی و توطئه‌ کسانی است که منافع خود را در كشيدن مجدد پای امريكا به معركه‌ای تازه در منطقه و تحریک آن در گسترش و تشدید بحران می‌بينند تا از این طریق مشکلات خود را پوشش دهند.»

کنعانی افزوده: «ايران با آمادگی و هوشياری تحولات در منطقه را زير نظر دارد و مسئولیت عواقب اتهامات تحریک‌آمیز علیه ايران، بر عهده‌ عاملان طرح چنین ادعاهای بی‌اساسی است.»

سخنگوی وزارت خارجه‌ ایران گفته است که این کشور معتقد است جنگ در غزه راه‌ حل نیست و پایان دادن به حملات اسرائیل و آتش‌بس فوری می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به منطقه گردد.

پس از آغاز جنگ رژیم اسرائیل و حماس در غزه، حملات علیه نیروهای امریکایی در سوریه و عراق افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، از ۱۷ اکتوبر سال گذشته‌ میلادی تاکنون دست‌کم ۱۵۸ حمله به نیروهای امریکایی و متحدانش در سوریه و عراق انجام شده است.

امریکا شبه‌ نظامیان مورد حمایت ایران را عامل این حملات می‌داند و این موضوع منجر به تنش میان دو کشور شده است.

مطالب مرتبط