‏جبهه مقاومت ملی: تلاش چین برای مشروعیت‌بخشی به طالبان عمیقأ نگران‌کننده است

مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی، پذیرش اعتمادنامه نماینده طالبان در بیجینگ از سوی رییس‌جمهور چین را اشتباه فاحش این کشور خوانده و گفت تلاش چین برای مشروعیت‌بخشی به طالبان تروریست «عمیقأ نگران‌کننده و غیرقابل قبول» است.

blank

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی امروز (سه‌شنبه، ۱۰دلو) در شبکه ایکس نوشت: «جمهوری خلق چین در اقدامی عمیقا نگران‌کننده گام‌هایی را در جهت مشروعیت بخشیدن به گروه تروریستی طالبان برداشته است، اقدامی که نه تنها برای مردم افغانستان قابل قبول نیست، بلکه نشان‌دهنده بی‌توجهی چین به اصول حُسن همجواری است».

مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت تأکید کرده است پذیرش امروز استوارنامه یکی از اعضای این «گروه تروریستی» به‌عنوان سفیر به وضوح نشان‌دهنده این «اشتباه فاحش» است.

آقای نظری هشدار داده که این رویکرد که ظاهراً برای دست‌آوردهای سیاسی کوتاه‌مدت دنبال می‌شود، تهدیدی برای تشدید تنش‌ها در داخل افغانستان و سراسر منطقه از طریق «مشروعیت نا‌موجه به گروهی است که به خاطر برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده و تروریستی‌اش شناخته می‌شود.»

با این حال این مقام ارشد جبهه مقاومت تصریح کرد مشروعیت واقعی تنها از طریق اراده و انتخاب مردم افغانستان به‌دست می آید.

به باور علی‌میثم نظری این‌گونه تلاش‌های عادی‌سازی طالبان از سوی جمهوری چین به‌خاطر آسیب رساندن به روابط دیرینه آن با افغانستان و کاشتن بذر بی‌اعتمادی که می‌تواند در آینده گسترده شود.

با این حال جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود خاطرنشان کرد برای جامعه جهانی، از جمله چین، بسیار مهم است که حمایت از هر نهادی که مدعی نمایندگی از افغانستان است، باید ریشه در اصول دموکراسی و اراده مردم آن داشته باشد.

این در حالی‌ست که وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، اعتمادنامه بلال کریمی همراه با سفیران ۴۱ کشور دیگر در مراسم ویژه‌ای پذیرفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *