امریکا: روابط چین با طالبان تغییری در سیاست واشنگتن ایجاد نمی‌کند

در پی پذیرش استوارنامه سفیر طالبان توسط رییس جمهور چین، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که چین باید موضع‌اش را درباره به رسمیت شناختن طالبان روشن کند و تاکید کرده که روابط چین با طالبان تغییری در سیاست واشنگتن به‌وجود نمی‌آورد.

blank

متیو میلر؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به دریافت اعتبارنامه سفیر طالبان از سوی رییس‌ جمهور چین گفته که هنوز موضع پکن در قبال به رسمیت‌شناختن طالبان واضح نیست.

او همچنین گفت که پس از شنیدن اظهارات رسمی حکومت چین، در این مورد ابراز نظر خواهد کرد.

او بار دیگر تاکید کرد که روابط کنونی چین و طالبان تغییری در سیاست امریکا در قبال شناسایی طالبان به وجود نمی‌آورد و این گروه باید گام‌های مشخص، از جمله در راستای بهبود وضعیت زنان، برای به رسمیت شناخته شدن خود بردارد.

وزارت خارجه طالبان روز سه‌شنبه با انتشار عکسی اعلام کرد که شی جین‌پینگ؛ رییس‌ جمهور چین، اعتمادنامه اسدالله بلال کریمی را به عنوان سفیر و نماینده طالبان پذیرفته است.

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که اعتمادنامه بلال کریمی در چین همراه با سفیران ۴۱ کشور دیگر در مراسم ویژه به شی جین‌پینگ تقدیم شد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این تحول دیپلماتیک در روابط طالبان با یکی از کشورهای قدرتمند جهان ابراز تردید کرد.

میلر در یک کنفرانس خبری گفت: «تنها دلیلی که نمی‌خواهم مشخصا در مورد[تقدیم اعتمادنامه سفیر طالبان] ابراز نظر کنم این است که من بیانیه‌هایی از مقامات چین خواندم که در آن گفته‌اند تغییری [در سیاست شان] در قبال شناسایی طالبان نیامده است.»

او افزود: «از این رو، قبل از این که ارزیابی‌ای از این اقدام داشته باشم، منتظر وضاحت دادن حکومت چین در این مورد خواهم ماند.»

او از چین و کشورهای دیگر خواست که از نفوذ خود برای تغییر رفتار طالبان استفاده کنند.

در همین حال، جبهه مقاومت ملی افغانستان که با طالبان می‌جنگد نیز از اقدام چین ابراز ناامیدی کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *