یونیسف: در سال گذشته به بیش از ۵ میلیون نفر مشاوره صحی ارائه شد

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) اعلام کرد که در سال ٢٠٢٣ با همکاری بانک توسعه آسیایی برای ٥.٣ میلیون نفر مشاوره صحی ارائه کرده است.

blank

دفتر یونیسف در افغانستان روز چهارشنبه (١١ دلو) با پخش ویدیویی در شبکه اجتماعی اکس گفت با همکاری بانک توسعه آسیایی به ۵.ق میلیون نفر که ۶۰ درصد آنان زنان بودند مشاوره صحی ارائه کرده است.

 یونیسف افزود بانک توسعه آسیایی از ٦٨٥ مرکز صحی در ٩ ولایت افغانستان حمایت می‌کند.

 این صندوق تاکید کرد که با همکاری بانک توسعه آسیایی به عرضه خدمات بنیادی به خانواده‌ها در افغانستان ادامه می‌دهد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نوشت که در سال ٢٠٢٣ نزدیک به پنج هزار کارمند اجتماعی را در زمینه مراقبت از نوزاد و بیش از سه هزار و ٤٠٠ تن را در مورد مراقبت‌های بهداشتی متناسب با جنسیت آموزش داده‌است.

یونیسف افزود پس از زلزله‌ ویرانگر هرات ٨٠ تن تجهیزات پزشکی به افغانستان انتقال یافت که دسترسی به درمان ٤٣ هزار خانواده را فراهم کرد.

این نهاد افزود با بانک توسعه آسیایی در بخش آموزش و پرورش ١٠ هزار صنف آموزشی در ١٩ ولایت ایجاد کرده و برای ٣٢٠ هزار دانش‌آموز در این صنف‌ها کتاب‌های درسی توزیع کرده‌است.

یونیسف نوشت که در این مدت برای ٧٣٧ هزار و ٤٠٠ دانش‌آموز مواد آموزشی توزیع شده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل همچنین نوشت که برای نزدیک به یک‌هزار و ٤٠٠ دختر زمینه آموزش در صنف‌های تربیت معلم را فراهم کرده‌ است.

افغانستان تنها کشوری در جهان است که در آن برای آموزش زنان و دختران محدودیت وضع شده و بیشتر از دو سال پیش دروازه‌های دانشگاه‌ها و صنوف درسی بالاتر از ششم به روی آنان بسته شده است.

پیش از این یونیسف روز یکشنبه گفت که بیش از ٩ میلیون نفر در افغانستان به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند.

همچنین سازمان بهداشت جهانی نیز در ماه اسد سال گذشته اعلام کرد که نظام بهداشت و درمان در افغانستان از کمبود بودجه به شدت رنج می‌برد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *