هشدار سازمان ملل درباره تهدید بالای داعش و القاعده در افغانستان

کارشناسان سازمان ملل متحد با نشر گزارش تازه‌‌‌‌ای به شورای امنیت این سازمان درباره تهدید بالای داعش و القاعده در افغانستان و مناطق درگیری در افریقا و تأثیر آن روی وضعیت امنیتی اروپا هشدار داده‌اند.

blank

کارشناسان سازمان ملل متحد، اخیرا با نشر گزارش تازه‌ای هشدار داده‌اند که داعش احتمالا مرکز خود را به افریقا یا افغانستان منتقل می‌کند. این گزارش جدید ۲۳ صفحه‌ای اواخر هفته به شورای امنیت این سازمان ارایه و در آن گفته شده که داعش احتمالا قصد دارد تا مرکزش را به افغانستان یا آفریقا منتقل کند.

در این‌ گزارش به نقل از برخی کشورهای عضو سازمان ملل متحد که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود، آمده است که ارزیابی‌های‌شان نشان می‌دهد، فشارهای جدی ناشی از عملیات ضد تروریسم در سوریه و عراق این احتمال را افزایش می‌دهد که داعش بتواند رهبری و «‌مرکز ثقل» خود را به افریقا یا افغانستان منتقل کند.

در همین حال، آسوشیتدپرس با استناد به ارزیابی‌های این گزارش، انتقال رهبری داعش به افریقا را بیشتر محتمل می‌داند.

از سوی دیگر، بربنیاد این گزارش، رابطه بین طالبان افغانستان و القاعده همچنان نزدیک است و برخی از کشورهای عضو گزارش می‌دهند که تمرکز بالای گروه‌های تروریستی از جمله داعش بر افغانستان، وضعیت امنیتی منطقه را تضعیف می‌کند.

کارشناسان در گزارش‌شان به شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند که داعش در افغانستان بزرگ‌ترین تهدید با توانایی طرح‌ریزی حملات در منطقه و فراتر از آن محسوب می‌شود.

این کارشناسان به حملات متوالی اخیر در کشورهای همسایه افغانستان، ایران و پاکستان و افزایش تهدیدات در کشورهای آسیای مرکزی اشاره کردند.

پیش از این، تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد در گزارشش به شورای امنیت این سازمان گفته که القاعده دست‌کم هشت مرکز آموزشی در افغانستان زیر تسلط طالبان ساخته‌ است،‌ گزارشی که طالبان آن را رد کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *