آتش‌سوزی‌های جنگلی در چیلی جان ده‌ها نفر را گرفت

بربنیاد گزارش‌ها، بر اثر آتش‌سوزی‌های جنگلی در چیلی دست‌کم ۴۶ تن جان باخته‌اند. در همین حال، گابریل بوریچ؛ رییس جمهور چیلی در واکنش به این آتش‌سوزی‌ها در مرکز و جنوب این کشور «وضعیت اضطراری» اعلام کرده است.

blank

بربنیاد گزارش‌ها، گابریل بوریک؛ رییس‌ جمهور چیلی، امروز یک‌شنبه، ۱۵ دلو، اعلام کرده که تعداد افراد جان‌باخته در آتش‌سوزی‌های جنگلی اخیر در مناطق مرکزی این کشور به ۴۶ نفر افزایش یافته و احتمالا این آمار باز هم افزایش یابد.

در همین حال، مقامات دولت چیلی نیز اعلام کردند که تعداد جان‌باختگان آتش‌سوزی‌های جنگلی اخیر در این کشور افزایش یافته است.

براساس گزارش رویترز، در حالی‌که آتش‌نشان‌ها در حال تلاش برای خاموش‌کردن آتش هستند، دود سیاه در بسیاری از بخش‌های منطقه والپارایسو که نزدیک به یک میلیون نفر در مرکز چیلی زندگی می‌کنند، به آسمان برخاست.

خبرگزاری فرانسه نیز روز گذشته گزارش داد که آتش‌نشانان چیلی از جمعه در حال فرونشاندن شعله‌های حریق جنگلی هستند که به سرعت در حال گسترش است و به گفته مقامات احتمالا تاکنون جان ۱۰ نفر را گرفته است.

به گفته مقامات، مرکز این آتش‌سوزی در مناطق توریستی «وینا دل‌مار» و «والپارایسو» است؛ جایی که شعله‌های آتش هزاران هکتار از جنگل‌ها را درنوردیده، شهرهای ساحلی را میان دود و آتش پنهان کرده و مردم را از خانه‌شان فراری داده است.

سوفیا گونزالس کورتس؛ نماینده منطقه والپارایسو درباره این رویداد گفته: «براساس اطلاعات اولیه، حدود ۱۰ نفر قربانی داریم.»

همچنین گزارش‌ها از سوختن تقریبا ۳۰ منزل مسکونی در شهرهای استرِلا و ناویداد در جنوب غربی پایتخت چیلی حکایت دارد.

رییس جمهور چیلی روز گذشته به دلیل این فاجعه و با هدف متمرکز کردن تمام منابع موجود به منظور مقابله با حریق، «وضعیت اضطراری» اعلام کرد.

براساس اعلام سازمان جنگل‌های ملی چیلی(کوناف) که این آتش‌سوزی را «شدید» توصیف کرده، حدود ۷ هزار هکتار از جنگل‌ها تنها در والپارایسو طعمه حریق و تصاویر رانندگان گرفتار در حریق در فضای مجازی خبرساز شده است.

شعله‌های آتش راه‌های منتهی به «جاده ۶۸» که هزاران گردشگر از آن برای رسیدن به سواحل پاسیفیک استفاده می‌کنند را نیز مسدود کرد.

این آتش‌سوزی‌ها تحت تاثیر موج گرمای تابستانی و خشکسالی ناشی از پدیده اقلیمی «ال‌نینو» درگرفته و بخش‌های جنوبی آمریکای لاتین را تحت‌الشعاع قرار داده است. دانشمندان هشدار داده‌اند که گرم شدن روزافزون سیاره زمین خطر بلایای طبیعی از جمله گرمای شددی و حریق را تشدید کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *