«کمیته حمایت از نظامیان پیشین» خواهان رهایی نظامیان از بند طالبان شد

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» خواهان نظارت سازمان ملل متحد، کمیته صلیب سرخ و نهادهای حقوق بشر بر زندان‌های طالبان برای رهایی نظامیان پیشین از این زندان‌ها شده‌ است.

blank

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در حال حاضر هزاران نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین در زندان‌های طالبان تحت شکنجه به‌سر می‌برند.

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» افزوده: «خواست ما از سازمان ملل متحد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نهادهای حقوق بشری و جامعه‌ جهانی این است تا نظارت بر زندان‌های گروه طالبان، به‌ویژه زندان‌های تحت کنترل اداره‌‌ استخبارات این گروه را افزایش داده و در زمینه‌ رهایی فوری هزاران نظامی پیشین اقدام نمایند.»

این کمیته افزوده است که با در نظرداشت ادامه‌ تعقیب، بازداشت، شکنجه، توهین، تحقیر و قتل نظامیان حکومت پیشین و خانواده‌های‌شان توسط طالبان، نیاز است تا فشارهای بین‌الملی بر طالبان افزایش یابد.

نظامیان پیشین از کنگره‌ امریکا نیز خواسته‌اند که بر حکومت این کشور فشار وارد نماید تا از نگهداری طالبان در قدرت دست برداشته و در زمینه‌ توقف بازداشت، شکنجه، توهین و تحقیر و کشتار نظامیان پیشین اقدام جدی کند.

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» با اشاره به نشست اخیر مجلس نمایندگان امریکا درباره‌ وضعیت نظامیان گفته است که تنها برگزاری چنین نشست‌هایی کافی نیست و نظامیان پیشین افغانستان به‌شدت نیازمند توجه بیشتر هستند.

این کمیته افزوده است که نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان در طول دو دهه حضور نیروهای بین‌المللی و ایالات متحده امریکا، در صف نخست مبارزه علیه تروریزم قرار داشتند.

در همین حال، نظامیان پیشین گفته‌اند: «خواست ما از همکاران بین‌المللی، به‌ویژه ایالات متحده امریکا و کنگره‌ی این کشور این است تا نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین را در چنین شرایط دشوار تنها نگذاشته و در زمینه‌ رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی‌شان سهولت‌های لازم را فراهم سازند.»

این نظامیان گفته‌اند که از شهروندان افغانستان هم انتظار دارند تا قربانی‌ها و جان‌فشانی‌های‌‌شان را نادیده نگیرند و در برابر بازداشت و کشتارشان خاموشی اختیار نکنند.

طالبان علی‌رغم فرمان عفو عمومی رهبرشان به بازداشت و در برخی موارد قتل نظامیان پیشین ادامه داده‌اند.

این در حالی است که با روی‌ کار آمدن طالبان، نظامیان حکومت پیشین در کنار انتقام‌جویی طالبان با بیکاری و بی‌سرنوشتی مواجه‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *