شورای مقاومت ملی: صندوق امانی افغانستان، طالبان را فربه می‌کند

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» با نشر بیانیه‌ای، صندوق امانی در سویس را «غیرقانونی» دانسته و گفته که مصرف ذخایر ارزی افغانستان برای هزینه برق و پاسپورت «خلاف قانون بانکداری» است. این شورا افزوده: «این صندوق طالبان را فربه می‌کند».

blank

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» یک‌شنبه‌شب، ۱۵ دلو، با ابراز نگرانی از نحوه فعالیت و سوءاستفاده‌ از ذخایر ارزی افغانستان در صندق امانی را «غیرقانونی» دانسته و گفته که این صندوق، طالبان را «فربه» می‌کند.

این شورا همچنین گفته که ذخایر ارزی افغانستان متعلق به شهروندان کشور است و نباید برای «فربه کردن یک گروه افراطی با رویکرد تروریستی» به مصرف برسد.

در این بیانیه آمده: «از آن‌جایی‌که این نهاد صبغه قانونی و حقوقی ندارد و شماری از اعضای آن متهم به سوءاستفاده از موقف هستند، نگرانی‌های جدی در قسمت نحوه فعالیت و سوءاستفاده‌ از ذخایر ارزی افغانستان وجود دارد.»

شورای مقاومت ملی با اشاره به گزارش برایان مست، عضو کنگره امریکا مبنی بر «جعلی» بودن اسناد تحصیلی یکی از اعضای این نهاد گفته است که چه‌گونه می‌تواند اشخاصی با چنین ویژگی «امین و دلسوز» به مردم افغانستان باشد؟

این جریان سیاسی همچنین هزینه ذخایر ارزی افغانستان به‌هدف پرداخت پول برق و چاپ گذرنامه از سوی طالبان را خلاف قانون بانکداری خوانده است.

در بیانیه این شورا آمده: «براساس قانون بانک مرکزی، این نهاد از نظر سیاسی باید مستقل باشد، اما در حال حاضر این بانک توسط یک طالب تحت تحریم سازمان ملل به جرم فعالیت‌های دهشت‌افکنی، رهبری می‌شود.»

به باور این شورا، تا زمان ایجاد دولت مشروع و قانونی برخاسته از اراده مردم، هیچ جریان و گروهی صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد ذخایر ارزی افغانستان را ندارد.

این در حالی است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان بیش از ۹ میلیارد دالر دارایی افغانستان در بانک‌های اروپا و امریکا منجمد شد.

پس از تشدید بحران اقتصادی در افغانستان، امریکا یک صندوق امانی را در سویس ایجاد و سه‌ونیم میلیارد دالر از ذخایر ارزی کشور را به این صندوق منتقل کرد.

در همین حال، شورای فدرال سویس اواخر هفته گذشته توافق‌نامه‌ای را در زمینه امتیازات و مصونیت‌ها با صندوق امانی افغانستان امضا کرده است.

هیأت اداری صندوق امانی افغانستان در این توافق‌نامه تضمین کرده‌ است که وجوه این صندوق فقط در صورتی به بانک مرکزی افغانستان زیر اداره طالبان منتقل می‌شود که این بانک بتواند استقلال خود را از نفوذ سیاسی نشان دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *