قرقیزستان: وضعیت کنونی افغانستان زنگ خطری برای آسیای‌ میانه است

در ادامه ابراز نگرانی کشورهای همسایه و منطقه درباره رشد تروریزم در افغانستان، صدر جباروف؛ رییس‌ جمهور قرقیزستان می‌گوید که دست‌کم ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان حضور دارند و شاید باهم ائتلاف کنند. او وضعیت کنونی افغانستان را زنگ خطری برای آسیای میانه دانست.

blank

صدر جباروف؛ رییس‌ جمهور قرقیزستان هشدار داده است که بیش از ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می‌کنند که فعال‌ترین و خطرناک‌ترین آن‌ها گروه داعش است.

او همچنین گفته که این گروه‌ها با وجود اختلافاتی که دارند، می‌توانند به سرعت ائتلاف‌های جدیدی تشکیل دهند.

رییس‌ جمهور قرقیزستان این اظهارات را در ششمین نشست امنیت افغانستان در بیشکک انجام داده است.

او در حضور مقامات ارشد امنیتی کشورهای منطقه در این نشست هشدار داد که ممکن است برخی افراد «به اصطلاح مخالف طالبان» نیز اتحادی با برخی از تروریست‌ها تشکیل دهند تا کنترل افغانستان را به دست آورند.

در این نشست مقام‌های امنیتی ایران، روسیه، چین، هند، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان حضور داشتند.

رییس جمهور قرقیزستان خطاب به مقام‌های کشورهای شرکت‌کننده در این نشست گفت که افغانستان در حال حاضر با طیف گسترده‌ای از تهدیدها مواجه است.

آقای جباروف به طور مشخص از داعش نام برد و این گروه را فعال‌ترین و خطرناک‌ترین گروه تروریستی در افغانستان خواند.

او وضعیت کنونی افغانستان را زنگ خطری برای آسیای میانه دانست و پیش‌بینی کرد که احتمال دارد گروه‌های تروریستی به جذب جوانان از کشورهایی آسیایی دست بزنند.

نیکلای پاتروشف؛ دبیر شورای امنیت روسیه نیز در این نشست هشدار داد که ۲۰ سازمان تروریستی شامل بیش از ۲۳ هزار شبه‌ نظامی در افغانستان تحت کنترل طالبان حضور دارند.

ویکرام میسری؛ معاون شورای امنیت ملی هند نیز در نشست یادشده، از طالبان خواست که به لشکر طیبه و جیش محمد اجازه فعالیت در افغانستان را ندهند.

معاون شورای امنیت ملی هند در نشست مقام‌های امنیتی کشورهای منطقه در بیشکک پایتخت قرقیزستان گفت که طالبان نباید به آن‌ها اجازه دهند که در افغانستان آموزش ببینند و پناهگاه داشته باشند.

طالبان تاکنون به این موضع‌گیری‌ها پاسخ نداده‌اند؛ اما پیش از این بار‌ها گفته‌اند که افغانستان خطری برای کشورهای منطقه نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *