نشست گروه ۲۰ در برازیل آغاز شد

نشست دو روزه وزیران خارجه‌ گروه ۲۰ کشور صنعتی جهان زیر سایه‌‌ جنگ در غزه و اوکراین در برازیل آغاز شد.

blank

نشست دو روزه‌ وزیران خارجه‌ کشورهای عضو «گروه ۲۰» زیر سایه‌ جنگ‌ در غزه و اوکراین روز چهارشنبه، دوم حوت به ریاست لولا داسیلوا؛ رییس‌ جمهور برازیل آغاز شد.

این نشست با حضور وزیران خارجه‌ و نمایندگان کشورهای عضو، از جمله آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه‌ امریکا و سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه‌ روسیه در شهر «ریو‌دو ژانیرو»‌ برازیل آغاز شد.

قرار است وزیران خارجه‌ کشورهای عضو گروه ۲۰ در مورد موضوعاتی‌ چون فقر، تغییرات اقلیمی و تشدید تنش‌های جهانی بحث کنند.

گفته می‌شود که این نشست با «بررسی تنش‌های بین‌المللی» آغاز شده و اشتراک‌کنندگان فردا در مورد «اصلاحات در حکمرانی جهانی» بحث خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌ها، اعضای گروه ۲۰ در مورد جنگ اسرائیل و حماس در غزه و جنگ و اوکراین و روسیه دچار اختلافات شدید هستند و این اختلافات بر این نشست نیز تأثیر می‌گذارد.

رییس‌ جمهور برازیل روز یک‌شنبه هفته‌ جاری رژیم اسراییل را متهم به نسل‌کشی در غزه کرد و حمله‌ نظامی این کشور به این منطقه را با «هولوکاست» قابل مقایسه دانست.

خبرگزاری فرانسه گفته است که این اظهارات خشم رژیم اسرائیل را برانگیخت و می‌تواند هرگونه تلاش برای کاهش تنش از طریق گروه ۲۰ را تحت الشعاع قرار دهد.

گروه ۲۰ در مورد جنگ اوکراین نیز دچار اختلاف مشابه شد و در آخرین نشست خود نتوانست حمله‌ روسیه به اوکراین را به صراحت محکوم کند و تنها استفاده از زور را محکوم کرد.

این گروه موسوم به «جی‌ ۲۰» متشکل از ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان است و در اصل یک گروه اقتصادی بود که اکنون تصامیم آن بر مسائل سیاسی نیز تأثیر دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *