فنلند خواهان فراهم شدن زمینه آموزش دختران افغان شد

سانی گران لاسونن؛ وزیر امنیت اجتماعی فنلند خواهان آموزش دختران افغانستان شده و می‌گوید: «آموزش برای آینده نسل‌های دختران افغانستان حیاتی است.»

blank

سانی گران لاسونن؛ وزیر امنیت اجتماعی فنلند چهارشنبه‌شب، ۲۳ حوت گفت که دختران و کودکان در افغانستان مانند همه کودکان در جهان، شایسته آموزش باکیفیت هستند.

نمایندگی دایمی فنلند در سازمان ملل متحد گفته که لاسونن در شصت‌وهشتمین نشست «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد شرکت کرده بود.

او در این نشست تاکید کرد که حق آموزش برای آینده نسل‌های دختران در افغانستان حیاتی‌ است.

این در حالی است که کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد روز گذشته در حاشیه‌ شصت‌وهشتمین اجلاس خود، نشستی را برای بررسی «جنایت علیه بشریت» در افغانستان با حضور فعالان‌ حقوق‌ زن و حقوق بشر برگزار کرد.

براساس اعلامیه سازمان ملل متحد، این نشست به منظور ارائه یک فراخوان فوری برای اقدام هماهنگ جامعه‌ جهانی برای تدوین «آپارتاید جنسیتی» به‌عنوان جنایت علیه بشریت در چارچوب‌های حقوقی بین‌المللی برگزار شده بود.

شماری از فعالان زن نیز در این نشست صحبت کردند و سیاست‌های طالبان در قبال زنان افغانستان را «آپارتاید جنسیتی» خواندند.

طالبان پس از روی‌ کار آمدن در افغانستان، زنان و دختران را از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان از جمله رفتن به مکتب برای دختران بالاتر از صنف ششم و دانشگاه‌ها منع کرده‌اند.

همچنین منع کار در نهادهای دولتی و غیردولتی، عدم ورود به پارک‌ها و ورزشگاه‌ها از سیاست‌های تبعیض‌آمیز دیگر این گروه علیه زنان بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *