رهبر طالبان خواهان «از سرگیری تعامل» با پاکستان شد

ملا هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان بار دیگر خواهان «از سرگیری تعامل» با حکومت جدید پاکستان شده است.

blank

هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان از عبیدالرحمان نظامانی؛ سفیر پاکستان در کابل خواسته است تا پیام او را برای «از سرگیری تعامل میان دوطرف» به حکومت جدید آن کشور انتقال دهد.

اکسپرس تربیون به نقل از منابع پاکستانی گزارش داده است که پیام هبت‌الله آخوندزاده از طریق ملا شیرین، والی قندهار به عبیدالرحمان نظامانی منتقل شده است.

بربنیاد این گزارش، طالبان با حکومت جدید شهباز شریف تماس گرفته‌ و خواستار گفتگو درباره مسایلی شده‌اند که روابط دوطرف را به تنش کشیده است.

به گفته منابع،‌ سفیر پاکستان وعده داده است که برای رساندن پیام ملا هبت‌الله به رهبران حکومت جدید آن کشور، به‌زودی به اسلام‌آباد برمی‌گردد.

براساس این گزارش، هرچند روابط مقام‌های پاکستانی و طالبان قطع شده، اما دوطرف به‌گونه غیررسمی از طریق واسطه‌ها ارتباط دارند.

سفر مولانا فضل‌الرحمان؛ رهبر جماعت علمای اسلام پاکستان به کابل بخشی از کانال‌های ارتباط غیررسمی برای حل اختلافات دوطرف بوده است.

این در حالی است که روز گذشته طالبان اعلام کردند که ملا شیرین آخوند؛ والی این گروه در قندهار در دیدارش با عبیدالرحمان نظامانی؛ سفیر پاکستان در کابل گفته است که دولت جدید آن کشور باید فضای «روابط دوجانبه» را ایجاد کند.

ملا محمدعلی حنفی، مشهور به ملا شیرین آخوند، از افراد نزدیک به رهبر طالبان بوده و پیش از این با اسلام‌آباد و تی‌تی‌پی تماس نزدیک داشته است.

طالبان در بیش از دوونیم سال گذشته روابط پرتنشی با پاکستان داشته‌اند.

اسلام‌آباد ادعا می‌کند که جنگجویان تی‌تی‌پی، حملات خود در پاکستان را از خاک افغانستان سازمان‌دهی می‌کنند و در داخل آن کشور دارای سرپناه امن هستند.

طالبان اما این ادعا را همواره را رد کرده و گفته‌اند که به هیچ گروهی اجازه‌ استفاده از خاک افغانستان علیه سایر کشورها را نمی‌دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *