چین: قطعنامه شورای امنیت «پیشرفت‌های اخیر» در افغانستان را بازتاب نمی‌دهد

نمایندگی چین در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان ادعا کرده که قطعنامه شورای امنیت «پیشرفت‌های اخیر» در افغانستان را انعکاس نمی‌دهد.

blank

گنگ شوانگ؛ معاون نماینده چین در نشست سازمان ملل متحد ادعا کرده که قطعنامه شورای امنیت درباره تمدید کار یوناما، «پیشرفت‌های اخیر در افغانستان» را انعکاس نمی‌دهد.

او همچنین گفته که افغانستان در دوونیم سال گذشته شاهد ثبات داخلی، بهبود اقتصادی و گسترش روابط منطقه‌ای بوده است.

در همین حال، معاون نماینده چین به قطعنامه شورای امنیت که ماموریت یوناما را تا یک سال دیگر تمدید کرد، رای مثبت داد.

گنگ شوانگ گفت که متن قطعنامه اخیر شورای امنیت، این تصور را ایجاد می‌کند که وضعیت افغانستان در بیش از دو سال گذشته بدون تغییر باقی مانده، در حالی که به گفته او چنین چیزی به وضوح خلاف واقعیت است.

او افزوده که به رغم این‌ها افغانستان تحت کنترل طالبان همچنان در زمینه وضعیت بشری، رشد اقتصادی و خطرات تروریستی با چالش‌ مواجه است.

نماینده پکن در شورای امنیت خواستار تقویت تعامل جامعه جهانی با طالبان شد تا به گفته او در خصوص کمک‌های بشردوستانه، پاک‌سازی ماین، ایجاد کشت بدیل مواد مخدر، احیای نظام بانکی، آزادسازی دارایی‌های افغانستان و حفاظت از حقوق شهروندان اطمینان حاصل شود.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه (۲۵ حوت) به اتفاق آرا با تصویب قطعنامه‌ای ماموریت یوناما را برای یک سال دیگر تمدید کردند.

جاپان، مسئول پرونده افغانستان در شورای امنیت پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه کرده بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *