بیش از ۲۰ کودک در غزه بر اثر تشنگی در جان باخته‌اند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که دست‌کم ۲۳ کودک در شمال غزه بر اثر سوء تغذیه و تشنگی جان باخته‌اند.

blank

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز جمعه، ۲۵ حوت اعلام کرد که دست‌کم ۲۳ کودک در هفته‌های اخیر در شمال غزه بر اثر سوء تغذیه و کم‌آبی جان باخته‌اند.

این نهاد همچنین گفته است که ۳۱ درصد از کودکان زیر دو سال یا از هر سه کودک یک کودک در شمال غزه مبتلا به سوء تغذیه حاد هستند.

یونیسف گفته است که میزان ابتلای کودکان زیر دوسال در شمال غزه به سوء تغذیه حاد در ماه جنوری ۱۶.۵ درصد بود و آمار فعلی افزایش «خیره‌کننده» را نشان می‌دهد.

این نهاد همچنین گفته است شیوع سوء تغذیه حاد در میان کودکان زیر پنج سال در شمال غزه از ۱۳ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

یونیسف گفته: «سوء تغذیه در میان کودکان به سرعت در حال گسترش است و به‌دلیل تأثیرات گسترده‌ جنگ و محدودیت‌های مداوم در ارسال کمک‌ها، به سطوح ویرانگر و بی‌سابقه‌ای در نوار غزه می‌رسد.»

یونیسف افزوده است که غربالگری‌های این نهاد و شرکایش در ماه فبروری در شمال غزه نشان می‌دهد که ۴.۵ درصد کودکان در پناهگاه‌ها و مراکز صحی از «هدر رفتن شدید» وزن رنج می‌برند که تهدید‌کننده‌ترین شکل سوء تغذیه است و کودکان را در معرض بیشترین عوارض صحی و مرگ قرار می‌دهد.

این نهاد گفته است که حتی در رفح که بیشترین دسترسی به کمک‌ها وجود دارد، میزان سوء تغذیه از دو درصد در ماه جنوری به ۱۰ درصد در آخر فبروری افزایش یافته است.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف گفته است که سرعت وقوع «بحران فاجعه‌بار» سوء تغذیه کودکان در غزه تکان‌دهنده است، به‌ویژه زمانی که کمک‌های ضروری چند مایل دورتر باشد.

او افزوده است که آنان بارها تلاش کرده‌اند که کمک‌های بیشتر به غزه ارائه کنند و موانع رفع شود، اما در عوض، وضعیت کودکان هر روز بدتر شده است.

مدیر اجرایی یونیسف گفته: «تلاش‌های ما در ارائه‌ کمک‌های حیاتی به‌دلیل محدودیت‌های غیرضروری با مشکل مواجه شده است و این محدودیت‌ها به قیمت جان کودکان تمام می‌شود.»

خانم راسل گفته است که آنان هرکاری که بتوانند انجام می‌دهند که از تشدید بحران انسانی در غزه جلوگیری کنند، اما این تلاش‌ها به تنهایی کافی نیست.

او افزوده است که یک آتش‌بس بشردوستانه همچنان تنها فرصتی است برای نجات جان کودکان و پایان دادن به رنج آن‌ها.

مدیر اجرایی یونیسف گفته است که آنان همچنین به چندین گذرگاه مرزی زمینی نیاز دارند که کمک‌ها را بدون مانع و تأخیر و همراه با تضمین امنیتی، به غزه برسانند و توزیع کنند.

نهادهای سازمان ملل متحد از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی تاکنون بارها در مورد قحطی در نوار غزه هشدار داده‌اند.

آنان می‌گویند که در ماه جنوری میزان سوء تغذیه حاد کودکان در نوار غزه از آستانه‌ اضطراری فرارفت و به سرعت در حال افزایش است.

این نهادها هشدار داده‌اند که اگر کمک‌های بشردوستانه‌‌ بیشتری به غزه نرسد، این احتمال وجود دارد که سوء تغذیه به سراسر نوار غزه گسترش یابد و جان انسان‌های بیشتری را بگیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *