طالبان به «تی‌تی‌پی»: جنگ ویرانگر است، سازش کنید

همزمان با انتقادات صریح مقام‌های پاکستان از طالبان مبنی بر پناه دادن طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) در افغانستان این گروه، خطاب به طالبان پاکستان گفت که جنگ کشور را ویران می‌کند، وارد سازش با دولت پاکستان شوند.

blank

محمدنبی عمری؛ معاون وزارت داخله طالبان، از مخالفان مسلح دولت پاکستان که ظاهرا اشاره او به طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) است، خواسته که دست از مخالفت مسلحانه بردارند و وارد مذاکره با دولت پاکستان شوند.

او در اظهارات اخیر خود در ولایت خوست به طالبان پاکستانی توصیه کرده: «ببینید! ما شاهد جنگ و انقلاب بوده‌ایم. جنگ‌ها کشورها را نابود می‌کند، اقتصادها را نابود می‌کند. بیوه پیدا می‌شود. یتیمان پیدا می‌کند. سیستم را نابود می‌کند، بین خود بسازید.»

او در این سخنرانی افزود که مخالفان مسلح پاکستان هرگز پیروز نخواهند شد.

به گفته عمری، مخالفت مردمی در برابر دولت پاکستان وجود ندارد، برعکس به گفته‌ او مردم در افغانستان در کنار طالبان افغان می‌ایستادند و به آن‌ها غذا دادند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که در جنگ ۲۰ ساله طالبان با نظام جمهوری، هزاران تن کشته و بخشی از زیرساخت‌های کشور به دلیل انفجارهای کنار جاده‌ای ‌و انتحار ویران شدند.

این در حالی است که پیش‌تر رسانه‌های پاکستان گزارش دادند که این کشور بار دیگر خواهان اقدام طالبان افغان برای مقابله با طالبان پاکستانی یا «تی‌تی‌پی» شده است.

مقام‌های این کشور اعلام کرده‌اند که با تعطیلی اردوگاه‌های تی‌تی‌پی در افغانستان، تروریزم در پاکستان متوقف خواهد شد.

بربنیاد گزارش رسانه‌های پاکستانی، خواجه محمد آصف؛ وزیر دفاع پاکستان بار دیگر افغانستان را منبع موج تروریزم در کشورش خوانده و هشدار داده است که این چرخه تا زمانی که کابل کمپ‌های آموزشی و پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را تعطیل نکند، ادامه خواهد داشت.

اکسپرس تریبون گزارش داد که او در گفتگو با خبرنگاران در مجلس نمایندگان پاکستان گفته است که خود او در گذشته با یک هیأت به افغانستان سفر کرده و از رهبران طالبان خواسته است تا تروریزم را در همسایگی‌شان متوقف کنند.

او افزوده است که راه‌‌حل ارائه‌شده از سوی طرف افغانستانی قابل اجرا نبود.

طالبان همواره بر گفتگو میان طالبان پاکستانی و دولت پاکستان تأکید ورزیده و بین دوطرف میانجی‌گری نیز کرده‌اند.

وزیر دفاع پاکستان تأکید کرده است که مرز پاکستان و افغانستان باید مانند سایر مرزهای بین‌المللی در سراسر جهان باشد و شهروندان افغانستان باید با ویزا به پاکستان بیایند.

او افزوده است که این وضعیت از سوی افغانستان رعایت نمی‌شود.

آقای آصف یادآور شده است که پاکستان اجازه‌ ترانزیت کالا از افغانستان به هند را داده است.

او گفته: «ما جنگ کرده‌ایم و برای افغانستان فداکاری کرده‌ایم؛ اما با تغییر نگرش دولت افغانستان، گزینه‌های ما برای آنان محدود است.»

پیش از این نیز مقام‌های پاکستانی بارها ادعا کرده‌اند که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان عملیات‌شان را در خاک آن کشور سازماندهی می‌کنند، ادعایی که طالبان آن را رد می‌کنند و اظهارات مقام‌های پاکستانی را فرار از مسئولیت می‌دانند.

اداره‌ مبارزه با تروریزم پاکستان گفته است که حمله‌ انتحاری به شهروندان چین در خیبرپختونخوا از افغانستان طراحی شده بود.

به‌گفته‌ این اداره، عامل حمله‌ انتحاری به شهروندان چین در خیبرپختونخوا و موتر بمب‌گذاری‌شده‌ مورد استفاده در این حمله از افغانستان آورده شده بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *