مرگ ۱۴۰۰ نفر در انفجار ماین طی دو سال گذشته در افغانستان

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) اعلام کرده که طی دو سال گذشته ۱۴۰۱ تن در افغانستان قربانی ماین و مواد منفجره شده‌اند.

blank

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) روز چهارشنبه، ۱۵ حمل اعلام کرد که از جنوری ۲۰۲۲ تا فبروری ۲۰۲۴ دست‌کم ۱۴۰۱ تن در افغانستان قربانی انفجار ماین و مواد منفجره شده‌اند.

 این نهاد همچنین گفت که حدود چهار میلیون تن در افغانستان با خطرات ناشی از ماین و مواد منفجره روبه‌رو هستند.

براساس گزارش اوچا، ۸۶ درصد از قربانیان انفجار ماین و مواد منفجره در کشور کودکان هستند.

در این گزارش آمده: «انفجار ماین و مواد منفجره دومین عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان است.»

اوچا افزوده است که ۱.۲ میلیون متر مربع از خاک افغانستان با ماین‌ها و مواد منفجره آلوده است.

زمین‌های آلوده افغانستان شامل ۲۶۲ ولسوالی و در ساحات نزدیک به مراکز آموزشی و منابع آب است.

این نهاد خاطرنشان کرد که از ۴.۴ میلیون افغان که در سال ۲۰۲۳ به خدمات مبارزه با ماین نیاز داشتند، تنها ۱۴ درصد آن‌ها کمک دریافت کرده‌اند.

اوچا بدون مشخص کردن بودجه کل این نهاد برای مبارزه با ماین‌ها در افغانستان تاکید کرد که کشورهای کمک‌کننده تاکنون ۱۳ درصد این بودجه را تامین کرده‌اند.

به گفته این نهاد بین‌المللی، ماین‌ها و مواد منفجره در افغانستان، تهدید خاصی برای افراد وابسته به معیشت مبتنی بر کشاورزی و مالداری، از جمله دهقانان، چوپان‌ها و گله‌داران و همچنین برای بازگشت کنندگان است.

اوچا جمع‌آوری فلزات به هدف تامین مالی از سوی خانواده‌ها را از عوامل دیگر افزایش تلفات ناشی از انفجار ماین‌ها و مواد منفجره در کشور عنوان کرده است.

بربنیاد این گزارش، موسسات ماین‌روبی در چند سال گذشته تلاش‌های گسترده‌ای را برای آموزش مردم، به‌ویژه کودکان در مورد خطرات مهمات منفجر در کشور انجام داده‌اند.

این در حالی است که چند ماه پیش نیز صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) افغانستان را یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان به مواد منفجره اعلام کرده بود.

یونیسف در ماه دلو گذشته گفته بود که این نهاد در سال جاری میلادی برنامه دارد تا سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن، از جمله کودکان را در مورد خطرات مهمات انفجاری آموزش دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *