ده‌ها نماینده امریکا با ارسال سلاح به اسراییل مخالفت کردند

ده‌ها نماینده امریکا با ارسال سلاح به اسراییل مخالفت کرده و طی نامه‌ای به جو بایدن؛ رییس جمهور این کشور گفته‌اند: «به اسرائيل اسلحه ندهید».

نام نانسی پلوسی؛ ریيس سابق مجلس نمایندگان امریکا در میان د‌ه‌ها نفر از نمایندگان دموکراتی است که با امضای نامه‌ای از جو بایدن؛ ریيس جمهوری این کشور خواسته‌اند فرستادن تسلیحات به اسرائيل را متوقف کند.

امضا کنندگان این نامه از رییس جمهوری و وزیر خارجه امریکا خواسته‌اند که تا زمانی که تحقیق کاملی درباره حمله مرگبار به موتر امدادگران در غزه منتشر نشده، تصمیم درباره کمک تازه تسلیحاتی به رژیم اسرائيل را بازنگری کنند.

این نامه که از سوی هم حزبی‌ها و متحدان ریيس جمهوری نوشته شده تازه‌ترین نشانه نارضایتی رو به افزایش در میان دموکرات‌ها در قبال حمایت از رژیم اسرائيل است.

در این نامه نانسی پلوسی و ده‌ها نماینده دیگر «نگرانی و خشم مشترک» خود را نسبت به حمله رژیم اسرائيل به کارکنان سازمان خیریه آشپزخانه مرکزی جهانی توضیح داده‌اند و «با جدیت» از دولت جو بایدن خواسته‌اند که در این زمینه تحقیقاتی مستقل انجام دهد.

پیشتر جان کربی؛ سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید احتمال انجام چنین تحقیقاتی را رد کرده بود.

در این نامه همچنین آمده که «با توجه به شرایط رو به وخامت بحران انسانی در غزه» هر گونه انتقال تسلیحات به اسرائيل «غیرقابل توجیه» خواهد بود.

دموکرات‌های کنگره می‌گویند اگر مشخص شود که حمله رژیم اسرائيل ناقض قوانین امریکا و یا قوانین بین‌الملل بوده است تا وقتی که مسئولان این حمله مجازات نشده‌اند انتقال تسلیحات جدید به رژیم اسرائيل باید معلق شود.

افزایش درخواست‌ها برای تعلیق مجوزهای صادرات تسلیحات به رژیم اسرائیل که در بریتانیا نیز جریان دارد، پس از آن صورت می‌گیرد که هفت امدادگر از جمله سه شهروند بریتانیا در حملات هوایی روز دوشنبه در غزه کشته شدند.

اتباع استرالیایی، فلسطینی، لهستانی و آمریکایی-کانادایی هم در میان کشته شدگان این حملات بودند.

آنها وابسته به سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» بودند که بیش از ۱۰۰ تن کمک غذایی را به این منطقه انتقال داده و پخش کرده است.

روز جمعه ارتش اسرائیل ضمن اعلام برکناری دو «افسر ارشد» به خاطر حمله مرگبار به کاروان امدادگران، در نشستی خبری جزئیاتی از روایت خود از این رویداد را با خبرنگاران در میان گذاشت.

جو فلوتو؛ رییس دفتر بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس، که در این نشست خبری حضور داشته، گفته که ویدئویی به رسانه‌ها ارائه نشده، اما ارتش اسرائیل گفته است که مشاهده یک مرد مسلح در نزدیکی حمله به کاروان امدادگران، و سپس اشتباه گرفتن کیسه کمک‌ها با تفنگ باعث شد موترهای امدادگران هدف قرار بگیرد.

در همین حال، «آشپزخانه مرکزی جهانی»، گفته است عذرخواهی اسرائیل تنها «تسلایی سرد» برای بازماندگان قربانیان حمله است و خواهان تشکیل «کمیسیونی مستقل» برای بررسی کشتن امدادگرانش شده و گفته ارتش اسرائیل «نمی‌تواند به طور معتبر اشتباه خودش را بررسی کند.»

این سازمان خیریه گفته که بدون «تغییر سیستماتیک» در ارتش اسرائیل، با «اشتباهات نظامی بیشتر، عذرخواهی‌های بیشتر و خانواده‌های داغدار بیشتر» مواجه خواهیم شد.

بیانیه این سازمان همچنین افزوده که «دلیل ریشه‌ای» حمله «توجیه‌ناپذیر» نظامیان اسرائیل به امدادگرانش کمبود شدید غذا در غزه است. این سازمان خواهان «افزایش چشمگیر» کمک‌رسانی از طریق زمینی شده است.

در همین حال، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار ممنوعیت جهانی فروش تسلیحات به اسرائیل به دلیل رویکردش در جنگ غزه شده است.

این شورا با تاکید بر هشدارهای مربوط به «نسل کشی» در جنگ غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۳۳ هزار نفر تاکنون شده است، خواستار توقف فروش تسلیحات به اسرائیل شد.

این قطعنامه غیرالزام آور با رای مثبت ۲۸ کشور از ۴۷ کشور عضو این شورا، ۶ کشور مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

این اولین باری است که نهاد عالی حقوق بشر سازمان ملل درمورد «خونین ترین جنگ تاریخ» در سرزمین‌های فلسطینی موضع گیری می‌کند.

بیشتر نوار غزه در جریان عملیات نظامی اسرائیل، که بعد از حمله روز ۷ اکتبر مردان مسلح حماس شروع شد، ویران شده است و گزارشی که با حمایت سازمان ملل متحد منتشر شده است می‌گوید فاجعه انسانی در غزه در حال تبدیل به یک قحطی انسان‌ساخته است.

مطالب مرتبط