بازگرداندن ۱۹ تانکر تیل بی‌کیفیت به ایران

اداره ملی استندرد طالبان از بازگرداندن ۱۹ تانکر تیل بی‌کیفیت به ایران خبر داده و اعلام کرده که «۱۹ تانکر سوخت بی‌کیفیت به ایران برگردانده شد.»

اداره ملی استندرد طالبان، امروز دوشنبه، ۲۷ حمل، اعلام‌ کرد که ۱۹ تانکر حامل مواد سوخت «بی‌کیفیت» را از بندر ابونصر فراهی در ولایت فراه به ایران بازگردانده است.

طالبان در ماه‌های گذشته ده‌ها تانکر حامل مواد سوخت ایران را مسترد کرده‌اند.

در خبرنامه این اداره آمده که این تانکرها از گذرگاه مرزی ابونصر فراهی وارد افغانستان می‌شدند، اما به دلیل تکمیل نکردن معیار‌های این اداره به ایران بازگردانده شدند.

اداره ملی استندرد طالبان از بازرگانان خواسته است از وارد کردن مواد نفتی غیرمعیاری به افغانستان خودداری کنند.

این در حالی است که مقامات ایرانی در ماه‌های گذشته در پاسخ به این اقدام طالبان توانایی این گروه در تعیین کیفیت مواد سوخت ایرانی را زیر سوال برده‌اند.

احمد معروف‌خانی؛ رییس اتحادیه صادرکنندگان نفت در ماه قوس پارسال گفت تمام فرآورده‌های نفتی که از مدخل قانونی به افغانستان فرستاده می‌شود به لحاظ استندردهای کیفی مورد تایید است مگر آنکه صادرات از مسیر قانونی طی نشود.

آقای معروف‌خانی گفت: «افغانستان نمی‌تواند ملاک تشخیص کیفیت بنزین ایرانی باشد. چرا که هیچ مکانیزم استانداردی در مرزهای این کشور حاکم نیست.»

به گفته این مقام ایرانی «مکانیزم‌هایی که در مرز افغانستان تعبیه شده است با معیار و استاندارد مشخصی، همخوانی ندارد و براساس تعابیر و تعاریف طالبان است، با این اوصاف چطور استاندارد بودن یا نبود بنزین ایرانی را می‌سنجند؟»

مطالب مرتبط