روسیه خواهان تحریم رژیم اسراییل شد

واسیلی نبنزیا؛ نماینده دایم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل عدم پایبندی تل‌آویو به قطع‌نامه‌های الزام‌آور این شورا در مورد آتش‌بس در غزه، از اعضای شورای امنیت خواسته است تا موضوع تحریم‌ها علیه رژیم اسراییل را مورد بررسی قرار دهند.

واسیلی نبنزیا؛ نماینده دایم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهازشنبه، ۲۹ حمل به دلیل عدم پایبندی تل‌آویو به قطع‌نامه‌های الزام‌آور این شورا در مورد آتش‌بس در غزه، از اعضای شورای امنیت خواسته است تا موضوع تحریم‌ها علیه اسراییل را مورد بررسی قرار دهند.

نماینده روسیه پیشتر در نشست شورای امنیت از بی‌توجهی اسراییل و حمایت امریکا از تل‌آویو در عدم پابندی به قطع‌نامه‌های الزام‌آور این شورا انتقاد کرده بود.

در نشست گذشته شورای امنیت گفته بود: «یادآوری می‌کنیم که عدم پایبندی به مصوبات الزام‌آور شورای امنیت از سوی ناقضان آن باید تحریم‌ها علیه آنان وضع گردد و بر این باوریم که شورای امنیت باید به فوریت در مورد این مسأله اقدام کند.»

به گفته نماینده روسیه در سازمان ملل، قطع‌نامه ۲۷۲۸ شورای امنیت که خواستار آتش‌بس در نوار غزه طی ماه رمضان شده بود، اجرایی نشده است.

نبنزیا خاطرنشان کرده است: «غزه شاهد یک فاجعه بی‌سابقه است و اسراییل مانع ورود نیمی از کاروان‌های کمکی به این منطقه می‌شود.»

در همین حال، فیلیپ لازارینی؛ کمیسار کل نهاد کمک‌رسانی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) روز گذشته اعلام کرد که اسراییل به‌دنبال حذف این سازمان است.

لازارینی طی سخنرانی در نشست شورای امنیت خاطرنشان کرده است: «بسیاری از خانه‌ها، مکاتب و شفاخانه‌ها در غزه به ویرانه تبدیل شده‌ است و در زیر آوار اجساد بی‌شماری وجود دارد.»

این مقام سازمان ملل همچنان از شکنجه شدن برخی از کارمندان آنروا توسط نظامیان اسراییلی در زندان خبر داده است.

این در حالی است که در ماه گذشته میلادی شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطع‌نامه‌ای خواستار آتش‌بس در غزه، آزادی گروگان‌ها و فراهم‌سازی زمینه کمک‌رسانی به آوارگان فلسطینی شده بود.

رژیم اسراییل با نادیده گرفتن این قطع‌نامه همچنان به حملاتش بر نقاط مختلف غزه ادامه داده است.

این در حالی است که چند روز پیش جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم خواستار اجرایی شدن این قطع‌نامه شده بود.

مطالب مرتبط