سازمان ملل: محدودیت‌های طالبان نرخ اشتغال زنان را طی یک سال نصف کرده است

برنامه انکشافی سازمان ملل (UNDP) در گزارشی نتایج یک پژوهش تازه خود را اعلام کرده که بر اساس آن نرخ اشتغال زنان‌ در مقایسه با سال گذشته به نصف (شش درصد) کاهش یافته است.

در این گزارش که امروز پنج‌شنبه، 30 حمل منتشر شده آمده است که زنان کارآفرین افغانستان در حین انجام تجارت، با موانع و هزینه‌های زیاد روبه‌رو هستند.

سازمان ملل در این گزارش گفته است: «تبعیض عمیق و محدودیت‌های عملیاتی همراه با یک سیستم مالی به شدت ضعیف، ۴۱ درصد از بیش از سه‌هزار زن که مورد بررسی قرار گرفته‌اند را مجبور به گرفتن وام کرده است».

حدود سه چهارم پاسخ‌دهندگان، محدودیت‌های شدید از سوی طالبان مانند عدم امکان سفر بدون محرم حتا به بازارهای محلی در داخل کشور را از موانع و چالش‌های سد راه شان عنوان کرده‌اند.

کانی ویگناراجا؛ مدیر منطقه‌ای برنامه انکشافی سازمان ملل برای آسیا و اقیانوسیه گفته است: «زنان کارآفرین در سخت‌ترین شرایط، جسارت و تدبیر باورنکردنی از خود نشان داده‌اند».

در این پژوهش از میان سه‌هزار زن کارآفرین، تنها پنج درصد گفته‌اند که از طریق بانک‌ها یا موسسات مالی خرد «وام» دریافت کرده‌اند.

بر اساس گزارشی که این سازمان از این پژوهش ارایه کرده، ۱۵.۸ میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی قرار دارند و نرخ اشتغال زنان‌ در مقایسه با سال گذشته (۲۰۲۳) به نصف (شش درصد) کاهش یافته است. در این گزارش آمده که زنان در کشور اکنون در حال یافتن راه‌هایی برای مقابله با این چالش‌ها هستند.

این سازمان می‌گوید که کارآفرینی به عنوان یک «راه نجات» برای زنان و خانواده‌های آنان است و همچنین می‌افزاید که ۸۰ درصد از شرکت‌های تحت رهبری زنان، به درآمدهای تجاری خود به عنوان منبع اصلی درآمد خود متکی هستند.

این بخش از سازمان ملل گفته است که مشاغلی که توسط زنان اداره می‌شود «فرصت‌های شغلی مورد نیاز» را برای زنان دیگر نیز ایجاد می‌کند.

حمایت سازمان ملل و دیگر موسسات از 75 هزار کسب‌وکار کوچک

در گزارش برنامه انکشافی سازمان ملل نیز امده است که این سازمان با حمایت شرکایش، از ۷۵هزار کسب و کار خرد و کوچک حمایت کرده است که در مجموع برای بیش از ۹۰۰ هزار نفر، فرصت‌های شغلی ایجاد کرده است که هرکدام از خانواده‌های خود حمایت می‌کنند.

استفان رودریکس؛ نماینده برنامه توسعه‌ای سازمان ملل در افغانستان می‌گوید: «زنان مدت‌ها است که نیروی محرکه رفاه خانواده‌ها در این کشور بوده و نقش مهمی در حفظ اقتصاد محلی دارند».

آقای رودریکس افزوده که این سازمان هم‌چنان به تقویت صدای زنان و برجسته کردن مزایای سرمایه‌گذاری روی زنان ادامه می‌دهد.

نماینده برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان همچنین گفته است: «زنان نیاز به حمایت بین‌المللی دارند و این گزارش بینش‌های بیشتری در مورد این‌که چگونه می‌توانیم از آنان حمایت کنیم را ارایه می‌دهد. آینده افغانستان به زنان بستگی دارد».

این در حالی است که طالبان پس از برگشت دوباره به قدرت در اگست ۲۰۲۱، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های روزافزونی را بر تحصیل، آموزش، کار و حضور در اماکن عمومی زنان و دختران وضع کرده‌اند.

مطالب مرتبط