مشاور هبت‌الله که در کویته کشته شد «تذکره پاکستانی داشت»

به دنبال ترور محمد عمرجان آخوندزاده، مشاور ملا هبت الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان در کویته پاکستان منابع به نقل از پولیس کویته گزارش داده‌اند که محمدعمرجان آخوندزاده تذکره پاکستانی داشته است.

دو روز پس از ترور و کشته شدن محمد عمرجان آخوندزاده؛ مشاور ملا هبت‌الله آخوندزاده، بی‌بی‌سی اردو به نقل از پولیس کویته گزارش داد که او تذکره پاکستانی داشت.

پولیس کویته گفته که آخوندزاده امام مسجد «سابقه‌دار» در کویته بود و در یک خانه اجاره‌ای نه، بلکه در خانه شخصی خودش در این شهر زندگی می‌کرد.

به طور معمول کسانی که شهروندی این کشور را ندارند نمی‌توانند در این کشور برای خود املاک و خانه خریداری کنند.

مقامات پولیس کویته به بی‌بی‌سی اردو گفته‌اند که تحقیقات درباره عوامل و انگیزه‌های قتل این روحانی ادامه دارد.

یک مقام پولیس کویته گفته محمد عمر جان آخوندزاده پنجشنبه شب توسط افراد مسلح ناشناس به ضرب گلوله کشته شد.

پولیس کویته افزوده که محمدعمرجان آخوندزاده از مسجد در حال رفتن به خانه بود که چند فرد ناشناس سوار بر موترسایکل به سوی او​ تیراندازی کردند و سپس پا به فرار گذاشتند.

به گفته این منبع، محمدعمر جان آخوندزاده بر اثر اصابت گلوله به سینه‌اش جان باخت.

بر اساس اطلاعاتی که پولیس کویته ارائه کرده، محمد عمرجان آخوندزاده ۱۵ سال امام جماعت مسجدی در منطقه کالی این شهر بود.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان روز گذشته با نشر بیانیه‌ای رسمی از طرف این گروه مرگ محمد عمرجان آخوندزاده را تسلیت گفت.

سخنگوی طالبان و دیگر مقام‌های این گروه در مورد اینکه محمدعمر جان آخوندزاده چگونه و به دست چه کسانی کشته شده، توضیحی نداده‌ است.

بی‌بی‌سی اردو از عبدالحی بلوچ؛ سخنگوی پولیس کویته درباره پیوند محمدعمر جان آخوندزاده با طالبان افغانستان سوال کرده؛ اما آقای بلوچ در این باره اظهار بی‌خبری کرده است.

در همین‌ حال، رادیو تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترل طالبان است نیز با نشر گزارشی کشته شدن محمد عمر جان آخوندزاده را محکوم کرد و قتل او را «جنایت بزرگ» خوانده است.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت ترور این مقام طالبان را به عهده نگرفته است.

رادیو تلویزیون دولتی به طور رسمی از محمدعمرجان آخوندزاده به‌عنوان عضو اداره نظارت طالبان و استاد یک مدرسه جهادی این گروه در قندهار نام برده است.

در همین حال، منابع افغانستان به اینترنشنال گفته‌اند که محمد عمرجان مشاور هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان بود.

او در سال‌های پسین در کنار ایجاد مدارس دینی در پاکستان، عضو ارشد شورای رهبری کویته نیز بود.

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان در اسد ۱۴۰۰، «لیسه میخانیک» ولایت قندهار را به مدرسه جهادی تبدیل کردند و مولوی محمدعمر آخوندزاده در راس آن مدرسه قرار گرفت.

این مدرسه در کنار قصر مندیگک قرار دارد؛ جایی که منابع از قندهار می‌گویند که رهبر طالبان از آن به عنوان دفتر کاری خود استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط