حجم تجارت افغانستان و پاکستان کاهش یافته است

رییس اتاق تجارت و صنایع لاهور از کاهش تجارت افغانستان و پاکستان خبر داده و اعلام کرده که تجارت میان افغانستان و پاکستان کاهش یافته است.

کاشف انور؛ رییس اتاق تجارت و صنایع لاهور روز شنبه، اول ثور گفت که حجم مبادلات تجاری میان پاکستان و افغانستان زیر کنترل طالبان به‌گونه‌ چشم‌گیری کاهش یافته است.

او این موضوع را در نشستی با هیأت اتاق تجارت و صنایع افغانستان به ریاست خان‌جان الکوزی؛ رییس این اتاق در شهر لاهور پاکستان بیان کرده است.

او تاکید کرده است که اسلام‌آباد و طالبان باید گام‌های مشترک و ملموسی را برای تقویت تجارت میان بازرگانان افغان و پاکستانی بردارند.

به گفته انور، در حال حاضر حجم تجارت دوجانبه میان افغانستان و پاکستان ۵۲۲ میلیون دالر است.

رییس اتاق تجارت و صنایع لاهور خاطرنشان کرده: «اگر کانال‌های بانکی بین دو کشور ایجاد شود، حجم تجارت می‌تواند چندین برابر افزایش یابد.»

به باور او، زمینه افزایش صادرات قالین، برنج و قطعات موتر از لاهور به افغانستان وجود دارد.

براساس گزارش بی‌آر، خان‌جان الکوزی نیز در این نشست تاکید کرده است که بازرگانان هر دو کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند گسترش مبادلات تجاری هستند.

الکوزی گفته است که در حال حاضر پنج میلیون تُن میوه تازه از پاکستان از طریق افغانستان به آسیای‌میانه صادر می‌شود.

براساس این گزارش، بی‌ثباتی سیاسی میان دولت پاکستان و طالبان سبب کاهش مبادلات تجاری میان بازرگانان هر دو کشور شده است.

این در حالی است که طی چند ماه گذشته حجم تجارت کالاها میان بازرگانان افغان و پاکستانی به دلیل سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت پاکستان و طالبان به‌گونه‌ چشم‌گیری کاهش یافته است.

مطالب مرتبط