واکنش رهبران سیاسی و مقامات طالبان به صعود تاریخی تیم فوتسال به جام جهانی

به دنبال صعود تاریخی افغانستان برای اولین بار به جام جهانی فوتسال، این رویداد بزرگ مورد استقبال گرم مقام‌های پیشین، طالبان، مسئولان ورزش، شهروندان و کشورهای همسایه قرار گرفت.

تیم ملی فوتسال افغانستان، امروز یک‌شنبه، ۹ ثور در مرحله‌ «پلی‌آف» برای صعود به جام جهانی، تیم قرقیزستان را ۵ – ۳ شکست داد و به جام جهانی صعود کرد. این پیروزی افغانستان مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت.

اشرف غنی؛ رییس جمهور پیشین کشور این پیروزی را تبریک گفته و افزوده: «راه‌یابی تیم فوتسال کشور عزیز خود برای نخستین بار به مسابقات جام جهانی را به ملی‌پوشان افغان، جوانان عزیز و همه ملت تبریک می‌گویم.»

عطامحمد نور؛ عضو شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان نیز این رویداد را مهم و تاریخی خوانده و گفته: «این پیروزی بی‌پیشینه را به بازیکنان قهرمان تیم ملی فوتسال، جامعه‌ ورزشی و مردم افغانستان صمیمانه شادباش گفته، موفقیت‌های بیشتر ورزشکاران عزیز را آرزو می‌کنم.»

در همین حال، داکتر عبدالله عبدالله؛ رییس پیشین شورای مصالحه هم گفته: «موفقیت‌های اخیر تیم ملی فوتسال افغانستان به ویژه پیروزی امروز مقابل قرقیزستان و کسب جواز حضور در مسابقات جام جهانی ازبکستان را مبارک‌باد می‌گویم.»

صلاح‌الدین ربانی؛ رییس جمعیت اسلامی افغانستان نیز گفته: «راه‌یابی تیم فوتسال افغانستان به جام جهانی ۲۰۲۴ را به بازیکنان و مربیان این تیم و مردم افغانستان تبریک می‌گویم.»

او افزوده: «تیم فوتسال افغانستان با درخشش بی‌سابقه‌‌ خود در رقابت‌های آسیایی، اتفاق خجسته‌ای را در تاریخ ورزش افغانستان رقم زد ‌و به عنوان پنجمین تیم آسیا و برای نخستین بار راهی جام جهانی شد. در وضعیت غم‌انگیز فعلی کشور، این رویداد، برای مردم افغانستان خوشحالی نسبی‌ را فراهم می‌سازد.»

او گفته: «امیدواریم تیم مذکور در جام جهانی فوتسال که در ماه سپتامبر امسال در ازبکستان برگزار خواهد شد، به موفقیت‌‌های بیشتری دست یابد.»

این در حالی است که تیم ملی فوتسال افغانستان در دیدار نهایی جام ملت‌های آسیا با نتیجه ۵ – ۳ قرقیزستان را شکست داد و راهی جام جهانی شد.

محمد یوسف کارگر؛ رییس فدراسیون فوتبال افغانستان نیز صعود فوتسال به جام جهانی را «تاریخ‌ساز» دانسته است.

‏سرکنسولگری ایران در ‎مزار شریف نیز راه‌یابی تیم ملی ‎فوتسال افغانستان به جام جهانی ۲۰۲۴ را تبریک گفت.

در همین حال، مجید مرتضایی؛ سرمربی تیم فوتسال افغانستان پس از صعود به جام جهانی گفت: «این صعود تاریخی اتفاق بسیار خوبی بود و به خاطر خوشحالی ملت خوب افغانستان خوشحال هستم. عنوان پنجمی آسیا و صعود به جام جهانی فوتسال یکی از بهترین نتایج افغانستان در ورزش‌های تیمی بود.»

او همچنین گفت: «قراردادی که من با فدراسیون فوتبال افغانستان دارم تا پایان جام جهانی است و تا آن موقع در خدمت این تیم هستم.»

مربی ایرانی تیم ملی فوتسال افغانستان افزود: «وقتی بعد از بازی به هوتل برگشتیم بچه‌های تیم ملی ایران هم از ما حمایت کردند صعود ما را تبریک گفتند. من هم مطمئنم تیم ملی ایران در دیدار نهایی می‌تواند تایلند را شکست دهد و به عنوان قهرمانی برسد.»

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان نیز در واکنش به پیروزی تیم فوتسال افغانستان گفته: «موفقیت بزرگ تیم ملی فوتسال و راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۲۴ را به همه هموطنان تبریک می‌گویم.»

انس حقانی؛ عضو ارشد طالبان هم به صعود تیم ملی فوتسال افغانستان به جام جهانی ۲۰۲۴ واکنش نشان داد و آن‌ را «دستاورد بزرگ» دانست.

عنایت‌الله الکوزی؛ سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی طالبان نیز گفته: «تیم ملی فوتسال افغانستان برای اولین بار به جام جهانی رفت. با آرزوی موفقیت و سربلندی برای جوانان.»

معاون وزارت اقتصاد طالبان همچنین راه‌یابی تیم ملی فوتسال افغانستان را تبریک گفت.

او همچنین گفته: راه‌یابی تیم ملی فوتسال افغانستان را به جام جهانی به تمام ملت افغان مبارک می‌گویم.

افغانستان با پیروز امروز خود به جام جهانی صعود کرد و تاریخ‌ساز شد.

افغا‌نستان امسال برای نخستین‌بار در جام ملت‌های آسیا صعود کرده بود و در مرحله‌ گروهی این رقابت‌ها، ۳ – ۱ به ایران باخت، ۳ – ۳ با کویت مساوی کرد و ۳ – ۲ در مقابل بحرین پیروز شد.

در همین حال، ملی‌پوشان کشور با این نتیجه به هشت تیم آسیا نیز راه یافتند، اما در این مرحله ۲ – ۱ از تاجیکستان شکست خوردند و از جام ملت‌های آسیا حذف شد و از صعود مستقیم به جام جهانی بازماندند.

مطالب مرتبط