کرزی حمله به نمازگزارن شیعه در هرات را محکوم کرد

در ادامه واکنش‌ها به حمله شب گذشته بر نمازگزاران شیعه در هرات، حامد کرزی؛  رییس جمهور پیشین کشور نیز این رویداد را محکوم کرد.

حامد کرزی؛ رییس جمهور پیشین کشور، امروز سه‌شنبه، ۱۱ ثور در واکنش به حمله شامگاه گذشته به نمازگزاران شیعه در هرات گفته: «حمله بر مسجد امام زمان در ولسوالی گذره ولایت ‎هرات را که سبب شهادت و مجروح شدن شماری از هموطنان عزیز ما گردید شدیدا تقبیح می‌کنم.»

او ضمن غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان افزوده: «این عمل تروریستی را خلاف تمام موازين دینی و بشری می‌دانم.»

عبدالمتین قانع؛ سخنگوی وزارت داخله‌ طالبان گفته است که یک فرد مسلح حوالی ساعت ۹:۰۰ شب گذشته با کلاشینکف به سمت نمازگزاران تیراندازی کرده که در نتیجه شش نفر کشته شده‌اند و یک نفر زخم برداشته است.

مسئولیت این حمله را تاکنون هیچ گروهی برعهده نگرفته است.

در همین حال، شورای علمای شیعه هرات این حمله را محکوم کرده و گفته: «بار دیگر عوامل جنایت پیشه و مزدور اجانب با اقدام تروريستی در مسجد امام زمان واقع در شهرک اندیشه ولسوالی گذره هرات عده‌ای از نمازگزاران مظلوم و بی‌دفاع کشورمان را شهید و مجروح ساختند.»

شورای علمای شیعه هرات افزوده: «این اقدام وحشیانه که قلوب هموطنان عزیز و تمامی آزادگان جهان را جریحه دار کرده است، نشانگر نهایت ددمنشی و پست فطرتی عاملان و آمران پشت پرده این جنایت است که از سر استیصال و عجز، چشم دیدن افغانستانی باثبات، آرام و در حال پیشرفت را ندارند و دست به این قبیل جنایات می زنند.»

شورای علمای شیعه هرات از مسئولین طالبان خواسته که عوامل این جنایات شناسایی و آن‌ها را به اشد مجازات برسانند.

همچنین سفارت ایران در کابل نیز حمله‌ مسلحانه‌ مرگبار علیه نمازگزاران شیعه در هرات که شامگاه دوشنبه، ۱۰ ثور به وقوع پیوست را محکوم کرده و گفته است که آمادگی خود را برای تقویت همکاری با طالبان برای مبارزه با تروریزم اعلام می‌کند.

سفارت ایران در کابل ضمن محکومیت این حمله، خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شده‌ است.

از سال گذشته به این‌طرف این چندمین حمله‌ هدفمند علیه هزاره‌ها در هرات است.

سال گذشته نیز در یک حمله‌ مسلحانه در منطقه‌ هزاره‌نشین جبرئیل در ناحیه‌ سیزدهم شهر هرات دست‌کم پنج نفر، به‌شمول دو روحانی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین سه عالم دینی دیگر شیعه در دو حمله‌ دیگر در جبرئیل و ولسوالی انجیل هرات کشته شدند.

مسئولیت حملات سال گذشته را نیز هیچ گروهی برعهده نگرفت.

حملات بر اماکن مذهبی و آموزشی هزاره‌ها و شیعیان افغانستان از سال‌ها به این‌طرف جریان دارد. این حملات هدفمند و مصداق نسل‌کشی علیه این گروه قومی و مذهبی در کشور دانسته می‌شود.

مطالب مرتبط