کمک ۸۴ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

بانک جهانی اعلام کرده است که ۸۴ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند.

هیأت‌مدیره‌ بانک جهانی، روز سه‌شنبه، ۱۱  ثور ارائه‌ ۸۴ میلیون دالر کمک مالی از سوی انجمن انکشاف بین‌المللی این بانک به پروژه‌ تاب‌آوری و معیشت جامعه‌ افغانستان را تصویب کرد.

بانک جهانی گفته که این بودجه، مکمل ۷۰ میلیون دالر کمک مالی اضافی از سوی صندوق امانی تاب‌آوری افغانستان (ای‌آرتی‌اف) است.

پروژه‌ تاب‌آوری و معیشت جامعه‌ افغانستان در سال ۲۰۲۲ با کمک مالی ۲۶۵ میلیون دالر از طرف صندوق امانی تاب‌آوری افغانستان برای ارائه‌ حمایت معیشتی و خدمات در مناطق روستایی و شهری، ارائه‌ کمک‌های بلاعوض اجتماعی برای زنان و آسیب‌پذیرترین افراد و تقویت نهادهای اجتماعی برای ارائه‌ خدمات آغاز شد.

بانک جهانی گفته است که با بسته‌ جدید کمکی، فعالیت‌های این پروژه در مناطق روستایی و شهری افزایش می‌یابد، فرصت‌های معیشتی بیشتری برای زنان فراهم می‌شود، فعالیت‌های متمرکز بر ایجاد انعطاف‌پذیری در زمینه‌ تغییرات اقلیمی گسترش می‌یابد و همچنین برای عودت‌کنندگان اشتغال و خدمات فراهم خواهد شد.

ملیندا گود؛ مسئول بانک جهانی برای افغانستان گفته است که در ۱۸ ماه گذشته، این پروژه پایه و اساس یک پلتفرم ارائه‌ خدمات مؤثر را ایجاد کرده است.

به‌گفته‌ او، با تأمین مالی اضافی، این پروژه در ۲۶ ماه در ۶۲۰۰ روستا و ۸ شهر بزرگ به کارهای ضروری خود ادامه خواهد داد.

به‌گفته‌ او، پروژه‌ی تاب‌آوری و معیشت جامعه‌ افغانستان تا اکنون برای بیش از ۷۷۶ هزار خانوار اشتغال کوتاه‌مدت ایجاد کرده است که حدود ۵.۴ میلیون شهروند افغانستان از آن بهره‌مند شده‌اند.

همچنین حدود ۹۲ هزار و ۲۰۰ خانوار آسیب‌پذیر از کمک‌های نقدی یا کمک‌های اجتماعی غیرنقدی برخوردار شده‌اند که بخش قابل توجهی آنان را زنان سرپرست خانوار یا معلولان تشکیل می‌دهند.

در اعلامیه‌ بانک جهانی آمده است که در پروژه‌ تاب‌آوری و معیشت جامعه‌ افغانستان تقریبا ۷.۴ میلیون شهروند افغانستان به خدماتی مانند راه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و آب دسترسی پیدا کردند و بیش از ۲.۱ میلیون نفر از اعضای جامعه در زمینه‌ صحت و تغذیه، تأثیرات تغییر اقلیم و مدیریت خطر بلاها آموزش دیده‌اند.

در پی خشک‌سالی‌های اخیر و تسلط طالبان، فقر و ناامنی غذایی در کشور افزایش یافته است.

به‌گفته‌ سازمان ملل متحد، در سال جاری میلادی بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان نیاز به کمک بشردوستانه دارند.

این نهاد برای رسیدگی به نیازهای این افراد سه میلیارد دالر بودجه درخواست کرده است.

مطالب مرتبط