کمیسیون آزادی‌های مذهبی امریکا خواستار تحریم طالبان شد

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا خواهان تامین امنیت اقلیت‌های مذهبی در افغانستان شده و اعلام کرده که اقلیت‌های مذهبی در افغانستان با آزارواذیت توسط طالبان روبه‌رو هستند. این کمیسیون خواستار تحریم رهبران طالبان شد. 

 کمیسیون آزادی مذهبی امریکا روز چهارشنبه، ۱۲ ثور اعلام کرده که آزادی مذهبی در افغانستان زیر حاکمیت طالبان رو به وخامت بوده است.

به گفته این نهاد، اقلیت‌های مذهبی در افغانستان با تهدید گروه‌های تروریستی، از جمله داعش و آزارواذیت طالبان روبه‌رور هستند.

در این گزارش به‌گونه مشخص از نقض آزادی‌های مذهبی شیعیان، هندوها، سیک‌ها و مسیحیان از سوی طالبان نام برده شده است.

براساس این گزارش، هندوها، سیک‌ها و مسیحیان با محدودیت‌های شدیدی، از جمله پوشش و ظاهر خود مواجه‌ هستند و از برگزاری علنی مراسم‌ دینی خود نیز منع شده‌اند.

بربنیاد این گزارش، طالبان همچنان به اجرای تفسیر سخت‌گیرانه‌شان از شریعت ادامه می‌دهند و آزادی‌های مذهبی را نقض کرده‌اند.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا با اشاره به ممنوعیت آموزش زنان و دختران در افغانستان افزوده است که طالبان ده‌ها فرمان را بربنیاد تفسیر مذهبی‌شان به اجرا گذشته‌اند.

در این گزارش آمده است که طالبان تدریس فقه جعفری را در دانشگاه‌ها ممنوع و دانشگاه‌های خصوصی را مجبور به حذف کتاب‌های غیر فقه حنفی کرده‌اند.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا از واشنگتن خواسته است تا افغانستان زیر حاکمیت طالبان را به‌خاطر نقض سیستماتیک آزادی مذهبی به‌ عنوان «کشور مورد نگرانی خاص» معرفی شود.

این کمیسون همچنین از دولت امریکا خواسته است تا در گفتگوهای خود با طالبان، آزادی مذهبی و اعتقاد را شامل بسازد و به‌گونه روشن «جنایات» این گروه و داعش را محکوم کند.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا خواستار تحریم‌های بیش‌تر علیه مقام‌های طالبان شده است.

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا نیز به تازگی گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر خود را منتشر کرده و در آن به نقض گسترده حقوق بشر و سرکوب آزادی‌های مدنی و رسانه‌ای در افغانستان اشاره شده است.

 طالبان در این گزارش متهم به دست داشتن در فساد گسترده و تبعیض قومی، جنسیتی و مذهبی شده‌اند.

مطالب مرتبط