قطر خواستار اقدام جهانی برای توقف نسل‌کشی در غزه شد

همزمان با ادامه جنایات و نسل‌کشی رژیم اسراییل در غزه در آستانه حمله تمام عیار به شهر رفح، قطر خواهان اقدام فوری در این زمینه شده است.

وزارت خارجه قطر امروز چهارشنبه، ۱۹ ثور نسبت به خطرات حمله رژیم اسراییل به رفح در جنوب غزه هشدار داده و خواهان اقدام فوری بین‌المللی شد.

وزارت خارجه قطر گفته: «بمباران شهرداری رفح، حمله به گذرگاه زمینی آن و تهدید به کوچاندن شهروندان فلسطینی از پناهگاه ها را به شدت محکوم می‌کنیم.»

در بیانیه قطر آمده: «ما خواهان تحرکات فوری بین‌المللی در راستای ممانعت از حمله به شهر رفح و جلوگیری از ارتکاب جنایت نسل‌کشی و محافظت کامل از غیرنظامیان هستیم.»

وزارت خارجه قطر تاکید کرده: «کوچاندن غیرنظامیان از شهر رفح نقض خطرناک قوانین بین‌المللی بوده و بحران انسانی در نوار غزه را چند برابر می‌کند.»

کابینه اسراییل روز دوشنبه به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، تهاجم زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از روز سه‌شنبه بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده‌ است.

این عملیات تنها ساعاتی پس از آن آغاز شد که حماس اعلام کرد که پیشنهاد آتش بس مصر و قطر را پذیرفته است؛ اما رژیم اسراییل ادعا کرد که این پیشنهاد خواسته‌های ضروری این رژیم را تامین نمی‌کند.

در همین حال، آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای هشدار داد که حمله تمام عیار اسراییل به رفح، فاجعه انسانی به بار خواهد آورد و اشتباهی راهبردی است.

دبیر کل سازمان ملل در این بیانیه از اسراییل و جنبش حماس خواست تا به توافق آتش‌بس دست یابند و از تهاجم کامل این رژیم به رفح جلوگیری کنند.

گوترش برهه کنونی را لحظه تعیین کننده‌ای برای مردم فلسطین، اسراییل و سرنوشت کل منطقه خواند.

این مقام سازمان ملل در این بیانیه‌ هشدار داد: «بدون آتش‌بس، آزادی اسرای اسرائیلی در غزه در کار نخواهد بود و باعث حمله ویرانگر در رفح خواهد شد.»

گوترش در ادامه این بیانیه، حمله تمام عیار به رفح را فاجعه انسانی، اشتباهی راهبردی، فاجعه سیاسی و کابوس بشردوستانه توصیف کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *